
Dvaja muži s plynovými maskami vo vojenských protichemických pláštenkách pod ochranou asi šiestich policajtov, z toho najmenej dvoch zo špeciálnej jednotky, rýchlo preniesli nádoby podobné prenosným chladničkám do vestibulu oddelenia klinickej mikrobiológie. Priamo na mieste, ešte pred prenesením do laboratórií, pracovníci špecializovaného centra detektormi preventívne otestovali vzorky na prítomnosť rádioaktivity. Potom sa už začala rutinná práca. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Zaslaním obálky s antraxom človek pácha trestný čin všeobecného ohrozenia a hrozí mu až výnimočný trest, čo môže znamenať 15 až 25 rokov alebo doživotie. Ak však niekto zašle napríklad múku a napíše, že je to antrax, ide len o priestupok. Vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic hovorí: „Pri trestnom čine šírenia poplašnej správy sa predpokladá, že niekto vyvolá znepokojenie časti obyvateľstva tým, že oznámi alebo rozširuje nepravdivú správu. Tieto prípady to aj spôsobili, lenže problém je v niečom inom. Či je možné skutočnosť, že niekto s cieľom vyvolať takéto znepokojenie, nasype do obálky práškový cukor, kvalifikovať ako oznámenie správy.“ Poslednou možnosťou je, že človek zašle múku a zároveň aj napíše, že ide o múku. V tomto prípade podľa Lipšica nejde ani o priestupok, ani o trestný čin.
Lipšic si myslí, že treba urobiť úpravu v zákone, ktorá by presne stanovila, či ide, alebo nejde o trestný čin“V priebehu niekoľkých dní prídeme s informáciou, akým spôsobom chceme toto konanie postihnúť a ako chceme doplniť trestný zákon.“
Do včerajšieho rána zadržala polícia spolu 32 podozrivých zásielok. Hovorca ministerstva vnútra Jozef Sitár povedal, že listy prichádzajú najmä zo zahraničia z mimoeurópskych krajín. Dodal, že zásielky oznamujú občania, ktorí ich neočakávali. (mož)