V USA po útokoch užívajú viac liekov proti úzkosti

Po teroristických útokoch v Spojených štátoch užíva lieky proti úzkostiam viac Američanov a predpisovanie týchto prostriedkov v New Yorku a vo Washingtone značne vzrástlo. Z posledných prieskumov vyplýva, že Američania sa pomaly zotavujú zo šoku, ale ...


Zábery z trosiek World Trade Centra ešte aj dnes vyvolávajú u Američanov pocity úzkosti. FOTO - REUTERS



Po teroristických útokoch v Spojených štátoch užíva lieky proti úzkostiam viac Američanov a predpisovanie týchto prostriedkov v New Yorku a vo Washingtone značne vzrástlo. Z posledných prieskumov vyplýva, že Američania sa pomaly zotavujú zo šoku, ale emocionálne sú stále slabí. Napísal o tom denník The Washington Post.

„Ľudia sú ostražitejší, cítia sa menej bezpeční a viac zraniteľní,“ hovorí Robert Ursano, riaditeľ psychiatrickej kliniky na univerzite Bethesda. „Je to, ako by ste si zlomili ruku a práve vám dali dole sadru. Ste veľmi opatrní.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Údaje o tom, koľko Američanov bolo po atentátoch ošetrených kvôli úzkosti, depresiám alebo ďalším duševným problémom, nie sú k dispozícii. Informácie o miere strachu v americkej populácii poskytujú nepriamo záznamy o predpisovaní liekov používaných obvykle pri liečbe týchto príznakov.

„Je to strašný pocit, pretože máte neustále strach. Bojíte sa vyjsť von,“ hovorí 60-ročná žena, ktorá 11. septembra zo svojho auta pozorovala zrútenie lietadla na budovu ministerstva obrany vo Washingtone. Odvtedy bola už dvakrát prijatá do nemocnice kvôli silným úzkostiam. „Keď som sa dala trochu dohromady, dozvedela som sa o amerických vojenských útokoch na Afganistan,“ rozpráva. „To vyvolalo opäť staré pocity nervozity. Budím sa dvakrát až trikrát každú noc.“

SkryťVypnúť reklamu

Selma Wadeová (68) utrpela srdcový záchvat niekoľko hodín potom, čo sa dozvedela o teroristických činoch. „Bála som sa spať v nemocničnej posteli. Nemala som nočné mory o bombách, zmietala som sa v zmätku, úzkosti, obavách a starostiach kvôli tomu, že som nevedela, kto ešte je a kto už nie je v bezpečí.“

Niektorých odborníkov vraj väčšie užívanie liekov neprekvapuje. Varujú však pred tým, aby lekári liečili stresované osoby len medikamentmi. „Žiadny kompetentný psychiater nepovažuje úzkosť za problém, ktorý sa dá vyliečiť liekmi,“ argumentuje Michael Garrett, zástupca riaditeľa newyorskej kliniky Bellevue. „Myslím, že v prvom rade treba s týmito ľuďmi hovoriť. Je to však otázka stupňa, niektorí ľudia napríklad nemôžu spať, a to ich privádza na pokraj síl. Poskytnúť im lieky, ktoré im navodia spánok, nie je pre nich to pravé.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Garretta zaznamenali lekári na klinike po útokoch podstatný nárast počtu pacientov, ktorí vyžadovali liečbu kvôli požitiu drog alebo alkoholu. Krízové centrum nemocnice poskytujúce krátkodobé poradenstvo donedávna dostalo denne asi 30 telefonických žiadostí o pomoc, z toho polovica ľudí trpela úzkosťami.

Počet volajúcich sa postupne znižuje. Tento trend dokumentujú i niektoré nedávne štúdie. Tri týždne po útokoch trpelo depresiami 42 percent Američanov, 21 percent malo problémy so sústredením na prácu a 18 percent nemohlo spať. Pri prieskume urobenom len niekoľko dní po aentátoch malo depresie 71 percent obyvateľov, 49 percent si sťažovalo na nesústredenosť a 33 percent na nespavosť.

Podľa profesora psychiatrie Jeffreya Staaba sa Američania z hrozivých udalostí dosiaľ dostávajú a zatiaľ je priskoro hodnotiť dosah útokov na mentálne zdravie národa. „Väčšina z toho, čo ľudia pripisujú Svetovému obchodnému centru, samo odzneje. I keď majú ľudia teraz výrazné príznaky úzkosti, ich šance na uzdravenie sú stále dosť dobré,“ dodáva. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 568
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 285
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 076
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 273
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 919
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 850
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu