Brusel 16. októbra (TASR) - Obavy z vlny prisťahovalectva, ku ktorej by malo dôjsť po rozšírení Európskej únie o krajiny strednej a východnej Európy, nie sú opodstatnené. Počas prvého dňa medzinárodnej konferencie o migrácii to dnes v Bruseli vyhlásil belgický premiér Guy Verhofstadt.
Už predchádzajúce rozšírenie EÚ podľa neho ukázalo, že obavy z prílevu lacnej pracovnej sily sú zbytočné. "Práve naopak, vstup Grécka či Španielska priniesol týmto krajinám rozvoj a ekonomický rast a migračné prúdy úplne zmenili smer," uviedol belgický premiér, ktorého krajina teraz predsedá EÚ a konferenciu zorganizovala.
Belgičania predstavili dnes výsledky rozsiahlej operácie na kontrolu ochrany budúcich vonkajších hraníc EÚ, ktorá sa v uplynulých dňoch uskutočnila za účasti policajných a pohraničných jednotiek 25 európskych krajín. Počas 10 dní operácie High Impact sa podarilo zadržať 1350 nelegálnych migrantov a 34 prevádzačov.
Najviac utečencov pochádzalo z Afganistanu, Rumunska, Turecka, Ukrajiny a Indie. Do operácie sa zapojilo 15 členských štátov EÚ a 10 kandidátskych krajín vrátane Slovenska.
Podľa belgického predsedníctva tieto výsledky jasne dokazujú potrebu posilnenia spolupráce pri riadení imigračných prúdov a s tým súvisiacou ochranou hraníc. S týmto tvrdením súhlasí aj štátny tajomník ministerstva vnútra SR Ivan Budiak, ktorý sa na dvojdňovej konferencii zúčastňuje.
"Slovensko je tranzitnou krajinou v oblasti nelegálnej migrácie najmä z východu, preto je mimoriadne dôležité, aby sme naďalej monitorovali a upevňovali ochranu hranice na východe republiky," povedal Budiak novinárom.
SR sa však postupne stáva aj cieľovou krajinou mnohých utečencov. Len za prvých osem mesiacov tohto roku požiadalo o politický azyl na Slovensku 4008 ľudí. Za celý minulý rok to pritom bolo iba 1556 žiadateľov. Najviac žiadateľov je z Afganistanu, hoci údaje sú ešte spred 11. septembra.
Účastníci konferencie dnes zdôrazňovali potrebu intenzívnejšej spolupráce, jednotného prístupu k riešeniu problému imigrácie a harmonizácie legislatívy.
Budiak v tejto súvislosti informoval, že Slovensko práve pripravuje nový zákon o pobyte cudzincov, ktorý by mal vstúpiť do platnosti v roku 2002. "Jeho uplatnením budú podmienky pobytu utečencov v SR plne v súlade s podmienkami v Európskej únii," dodal.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed