Luxemburg 16. októbra (TASR) - Európska únia (EÚ) neodhalila jednoznačný dôkaz o "teroristickom" obchodovaní na trhoch pred útokmi z 11. septembra, no ubezpečila, že vyšetrovanie bude pokračovať. "V tomto štádiu nemáme žiadne dôkazy o manipulácii trhu alebo porušení pravidiel po tragických udalostiach, súvisiacich s udalosťami z 11. septembra," cituje belgického ministra financií Didiera Reyndersa agentúra Reuters.
Komisia európskych úradov pre burzy cenných papierov (CESR) vo svojej správe uvádza, že síce odhalili určité neobvyklé transakcie, tie však nemali jednoznačnú súvislosť s útokmi. CESR uvádza, že zistili určité prípady, kde sa objem obchodovania a pohyb cien odchýlil od bežného rámca, no zdôrazňuje, že nešlo o nelegálne transakcie.
Svetové akciové trhy po samovražedných útokoch na Svetové obchodné centrum a Pentagon prudko klesli, pričom najťažší dosah pocítili akcie leteckých spoločností a poisťovní. V dňoch po útokoch vznikli špekulácie, že milionár Usáma bin Ládin alebo jeho spojenci mohli využiť znalosti o nadchádzajúcej akcii a profitovať zo vzostupu amerických akcií mesiac pred tragédiou.
Ako 24. septembra povedal D. Reynders, zasvätení mohli špekulovať na burzách, pričom najväčšie podozrenie vzniklo vo Veľkej Británii. Prezident Bundesbanky Ernst Welteke deň predtým hovoril o čoraz jasnejších signáloch o aktivitách na medzinárodných finančných trhoch, ktoré nevyhnutne vyžadovali odborné vedomosti.
Prvé zistenia v EÚ síce takéto špekulácie utlmili, no neodstránili celé podozrenie. CESR zdôrazňuje, že vyšetrovanie sa ešte neskončilo a zameriava sa na aktivity v období dva týždne až jeden mesiac pred útokmi a na sektory, ktoré mohli byť najvážnejšie poškodené útokmi - letecké spoločnosti, poisťovne, luxusný tovar a turistický ruch.
Komisia požiadala niektoré európske štáty o informácie a o hĺbkové prešetrenie niektorých neobvyklých aktivít. V dokumente však neuvádza, ktoré krajiny kontakovala.
CESR vo svojej správe ďalej vyzýva členské štáty EÚ, aby prijali dodatočné opatrenia pre boj proti financovaniu teroristickej a ďalšej kriminálnej činnosti. Žiada o sprísnenie pravidiel, aby zabránili prípadnému zasväteneckému obchodovaniu teroristických skupín.
Dokument okrem toho upozorňuje na potrebu užšej spolupráce medzi dozornými a výkonnými orgánmi, keďže ich informácie môžu odhaliť prepojenie finančných transakcií s nelegálnou činnosťou. Zlepšenie prehľadnosti a prístupu k finančným údajom sú totiž najúčinnejšou zbraňou v boji proti zneužívaniu trhu teroristami.
* 1 sov