„Očkovať treba v šiestich dávkach. Poslednýkrát sa očkuje v šestnástom mesiaci a účinnosť očkovania je jeden rok. To je dosť málo,“ hovorí Igor Čombor. „Myslím, že očkovanie je účinné proti všetkým formám choroby.“
Minister Roman Kováč v pondelok hovoril, že ministerstvo zdravotníctva pripravuje osvetový program, ktorého cieľom je oboznámiť ľudí s príznakmi ochorenia. Zdôraznil, že najdôležitejšia je skorá liečba a povedal, že proti antraxu očkovanie neexistuje.
„Očkovacia látka u nás neexistuje,“ hovorí infektológ Ondrej Bálint. Očkovať proti antraxu sa dá americkou i ruskou látkou. Americkí či britskí vojaci často pred nasadzovaním do akcií očkovaní sú. Látka je dostupná v USA, Rusku a vo Veľkej Británii, odkiaľ ju vojaci musia objednať. Očkovať civilov, kým nie je isté, že hrozí masový útok a práve antraxom, údajne nemá zmysel. „Môžem vám ihneď vymenovať dvadsať ďalších druhov baktérií, ktoré sú použiteľné ako biologické zbrane,“ hovorí Bálint.
Čombor povedal, že katastrofálne dôsledky by mohol mať útok pravými kiahňami. Tie dnes majú len prísne strážené laboratóriá, a tak nie je pravdepodobný. I cholera, aj keď sa na ňu umiera menej, môže spôsobiť rozvrat hospodárstva a spoločnosti, keby sa ľudia museli liečiť a nemohli by pracovať. Rozvrat by spôsobila i vzniknutá panika. (fw)