knihy

Jan Skácel: Květy z nahořklého dřeva Móric Mittelmann-Dedinský: Na chrbte tigra Timothy Leary: Pohled z onoho světa Oscar Wilde: Portrét Doriana Graya Gustaw Herling-Grudziński: Biela noc lásky

Jan Skácel: Květy z nahořklého dřeva
Mladá fronta, Praha 2000

Keď Jan Skácel vydal v roku 1957 prvotinu Kolik příležitostí má růže, mal už za sebou vyhadzov z novín Rovnost, bol človekom v ústraní, okrem iného kritizovaný z najvyšších miest za „nesprávne chápanie socialistického realizmu“. Svoju spoločnú cestu s komunistickou stranou (ktorú charakterizuje aj jeho veta: „Jsem komunista a to mi ve straně způsobuje četné obtíže“) ukončil po auguste 1968. Nasledoval dvanásťročný zákaz publikovania, jeho básne sa šírili opisovaním, stával sa žijúcou legendou, jeho poéziu obdivovali Seifert, Holan, Hrubín, Kainar či Ludvík a Milan Kunderovci. Až v roku 1989 získal doma i v zahraničí niekoľko literárnych cien (napríklad nemeckú Petrarcovu cenu, ktorej laudátorom bol rakúsky spisovateľ Peter Handke) a v tom istom roku, dva dni pred 17. novembrom, sa s jeho mŕtvym telom lúčili tisíce ľudí. Ako píše editor tejto antológie Jiří Opelík, bol básnikom, ktorý „byl více než ctěn, byl skutečně čten“. A to platí stále.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Móric Mittelmann-Dedinský: Na chrbte tigra
Prístrojová technika, Bratislava 2000

Posledné literárne dielo M. Mittelmanna-Dedinského (1914-1989), divadelného vedca a kritika, básnika a prekladateľa, nie je súvislým sledom spomienok - pretkávajú ich úvahy o literatúre či láske, o zmysle bytia. Nie je to kniha „len“ o ceste chudobného židovského chlapca až na pozíciu mienkotvorného literárneho a divadelného kritika, historika a prekladateľa Goetheho, Heineho či Brechta, ale aj pútavé spomínanie na predstaviteľov slovenskej a českej avantgardy ako Clementis, Galanda, Matuška, E. F. Burian, Kalandra, Nezval alebo Teige. A aj napriek tomu, že o mnohých svojich osudoch (napríklad počas protektorátu či tesne po vojne), vlastne asi o najdramatickejších etapách života sa rozhodol nepísať, predstavuje publikácia cenné svedectvo najmä o medzivojnovej českej a slovenskej umeleckej avantgarde.

SkryťVypnúť reklamu

Timothy Leary: Pohled z onoho světa
Volvox globator, Praha 2000, preložila Markéta Cukrová

Táto kniha, ktorú zostavil Robert Forte, nie je Learyho životopisom ani hĺbkovou analýzou jeho myšlienok, ale je to mozaika spomienok a zábleskov pamäti, väčšinou vyjadrujúcich úctu k Timothymu Francisovi Learymu. Leary bol jednou z najvplyvnejších osobností minulého storočia, zbožňovaný i zatracovaný pre duchaplnú popularizáciu psychedelických drog v 60. rokoch, ale jeho najväčšou celoživotnou zásluhou je neustály stret s totalitou v každej jej podobe. „Tato kniha je výsledkem velkého snažení mnoha lidí,“ píše jej zostavovateľ a vymenúva všetkých, čo mu pomohli, vrátane svojho sedemročného syna, ktorý mu po Learyho smrti položil zásadnú otázku: „Tati, proč je vlastně Timothy tak slavný? Co udělal - zrušil snad otroctví, nebo něco?“ Zostavovateľ však v ďakovačke „nezabudol“ ani na samotného Learyho: „A v neposlední řadě díky tobě, Timothy Francisi Leary - díky za možnost podílet se na tvém bohatém a nehynoucím životě.“

SkryťVypnúť reklamu

Oscar Wilde: Portrét Doriana Graya
Ikar, Bratislava 2000, preložila Tatiana Ruppeldtová

„Umelec je tvorcom krásnych vecí. Cieľom umenia je odhaľovať umenie a zahaľovať umelca. Kritik je človek, ktorý je schopný pretaviť svoje dojmy z krásnych vecí do inej formy alebo hmoty. Najvyššia, ale aj najnižšia forma kritiky je istým druhom autobiografie,“ píše v predhovore knihy slávny dandy z konca 19. storočia Oscar Wilde. Nasledujúcich dvesto strán sa dostalo do oblasti svetovej klasiky. Alebo slovami Oscara Wilda, keď sa názory kritikov rozchádzajú, umelec je v súlade sám so sebou.

Gustaw Herling-Grudziński: Biela noc lásky
Slovart, Bratislava 2001, preložil Jozef Hvišč

Starý poľský emigrant, bývalý divadelný režisér, stráca zrak. Pred rozhodujúcim okamihom svojho života (nebezpečná operácia očí) sa rozhodne napísať nemú autobiografiu - písanie v mlčaní, pohrúženie sa do seba, do svojich spomienok. Pred nami plynie retrospektívny film zobrazujúci dramatické okamihy režisérovho života, striedajúce sa s prítomnosťou, v ktorej sa na jeho stareckom osude podieľa jeho nevlastná sestra Urszuľa. Medzi režisérom a Urszuľou sa v priebehu uplynulých rokov vyvinul hlboký ľúbostný cit a jedine lásku vnímajú ako stabilnú hodnotu života. Gustaw Herling-Grudziński (1919-2000) patrí k najvýznamnejším predstaviteľom poľskej emigračnej prózy. Počas druhej svetovej vojny bol uväznený v Sovietskom zväze, po prepustení bojoval v Andersovej armáde a zúčastnil sa na bojoch poľskej armády o Monte Casino. Osobné skúsenosti a pravda o katynskej masakre ho presvedčili, aby zostal v emigrácii. Jeho dramatické životné zážitky tvoria tematickú kostru tejto knihy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 558
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 274
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 057
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 215
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 928
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 838
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu