
V. S. Naipaul, čerstvý laureát Nobelovej ceny za literatúru. FOTO - REUTERS
LONDÝN, BRATISLAVA - „Viete, myslel som si, že už nie som kandidátom. Že som vypadol,“ komentoval v rozhovore s agentúrou AP udelenie Nobelovej ceny za literatúru V. S. Naipaul, britský autor indického pôvodu, ktorého elegantný a pokojný kritický štýl sa zameral na mnoho námetov od islamu po život v bývalých kolóniách.
Naipaul v prvej reakcii odsúdil agresívny vplyv islamu a prirovnal ho ku kolonializmu. „Aby ste konvertovali, musíte zničiť svoju minulosť a svoju históriu, musíte ju rozdupať a povedať: kultúra mojich predkov neexistuje, nezáleží na nej,“ dodal.
Britský spisovateľ Martin Amis povedal: „Patrí k najvnímavejším spisovateľom a jeho próza sa stala dokonalým nástrojom na realizáciu jeho pozorovaní.“ Podľa Amisa sú knihy z jeho ciest „možno najvýznamnejším dielom svojho druhu v druhej polovici storočia“.
Jedným z dôležitých fór, na ktorom sa rozhoduje o ďalšom bytí a nebytí noviniek v literárnom hyperregióne nemeckej jazykovej oblasti, je televízna šou Literarisches Quartett, ktorú moderuje autoritatívny bard súčasnej nemeckej literárnej kritiky Marcel Reich-Ranicki. Názor na čerstvého laureáta malo kvarteto nejednotný, ale odlišný od Amisovho.
Nobelova cena pre Naipaula, povedal Reich-Ranicki, nie je preňho prekvapením, ale sklamaním. Uznáva síce, že ako autor cestopisov nie je nezaujímavý, ale cestopisy „nie sú nič pre mňa“. Michael Naumann, bývalý šéfredaktor a vedúci oddelenia kultúry denníka Zeit, uznáva, že Naipaul patrí k najznámejším autorom na svete, no osobne by dal prednosť Američanom ako Philip Roth alebo John Updike.
Zato veľkú chválu zožal nový laureát od predsedu Zväzu nemeckých kníhkupcov Rolanda Ulmera: „Len zriedka som čítal krajšiu knihu ako Dom pre pána Biswasa,“ povedal.
Taliansky dramatik, laureát Nobelovej ceny roku 1997 Dario Fo sa cene pre Naipaula veľmi teší. Tvrdí, že cena je významným signálom a politickým rozhodnutím v širokom zmysle tohto slova. Vo svojej poslednej knihe Naipaul ukázal, čo je fanatizmus a fundamentalizmus.
„Momentálne si ani nemôžeme želať lepšieho laureráta,“ povedal kritik a autor Helmut Karasek. Naipaul je autor, ktorého rozhodujúcou témou je spojenie Západu a takzvaného Tretieho sveta.
Bývalá dôležitá postava Literárneho kvarteta Sigrid Löffler označila voľbu britského autora za rafinované politické rozhodnutie. Naipaul bol vždy kritikom islamského fundamentalizmu. „Islamský svet prijme túto cenu so zmiešanými pocitmi vrátane radosti.“ (puk, mf)