Existuje na Slovensku vo väčšom množstve niečo, čo by sa mohlo použiť ako biologická zbraň?
„Áno, prakticky v každom štáte sú kmene baktérií, ktoré sa používajú ako referenčné. Niektorých sme sa dobrovoľne vzdali a niektoré prudko infekčné sú iba v niekoľkých štátoch sveta. Určite máme kmene, ktoré by vyvolali napríklad týfus a podobné ochorenia.“
Kde sú?
„V prísne strážených laboratóriách štátnych zdravotných ústavov, takže netreba mať obavu zo zneužitia.“
V poslednom týždni sa hovorí najmä o veľmi nebezpečnom antraxe, ktorý by mohli vo veľkom použiť teroristi. Aké iné biologické zbrane môžu teroristi použiť?
„Mor, tularémia, sopľavka, brušný týfus, paratýfus a veľké množstvo ďalších sa dá použiť ako biologická zbraň. Všetko to tu už bolo a mysleli sme si, že choroby sú preč. Teraz znova musíme oživiť vedomosti o týchto baktériách práve pre atypický spôsob šírenia - teroristami.“
Dal by sa u nás vyrobiť antrax?
„Ako zbraň určite nie. Výrobu klasického antraxu musí mať v rukách špičkový odborník, pretože sám seba vystavuje obrovskému riziku. V laboratóriách pracujú s antraxom tak, že odborníci sú mimo celého diania. Baktéria je v uzavretých priestoroch a nádobách. Neodporúčal by som nikomu pracovať s antraxom ani vo sne. Navyše to, čo je vyrobené ako biologická zbraň, sa nedá vyrobiť podomácky.“
Môže mať niekto u nás biologickú zbraň?
„Som presvedčený, že nie. Slovensko sa pripojilo k dohode o zákaze biologických zbraní a prísne ju dodržiavame.“
Kde sú najbližšie biologické zbrane?
„Asi v krajinách s potenciálnym teroristickým vplyvom. V arabských krajinách, v severnej Afrike. Takýchto krajín je asi viac.“ (rf)