
ILUSTRAČNÉ FOTO SME ĽUBOŠ PILC
práškom odoslanú z Juhoafrickej republiky dostal adresát v okrese Nitra, dve podozrivé zásielky zadržali na pošte v okrese Piešťany a výsledky skúmania ich obsahu budú známe dnes.
„Svet zatiaľ nemá skúsenosti s bojom proti biologickým zbraniam, a preto ich použitie v USA vyvolalo oprávnené obavy obyvateľov celej Zeme,“ povedal minister vnútra Ivan Šimko. Hoci neexistujú žiadne poznatky o hrozbe pre Slovensko, preventívne opatrenia neobišli ani našu krajinu. „Nesmieme podľahnúť panike, ale musíme byť ostražití,“ upozorňuje Šimko. Špeciálny režim neplatí ani pre zásielky pre členov vlády. Úrad na ochranu ústavných činiteľov zatiaľ dostal len príkaz spolupracovať s Úradom pre civilnú ochranu, ak sa v pošte objaví niečo podozrivé.
Minister zdravotníctva Roman Kováč hovorí, že je mimoriadne zložité čeliť podozreniu z infekcie antraxom: „Počas svojich štúdií v Plzni som v roku 1961 zažil priamo v meste podozrenie z nákazy 1600 ľudí. Bolo zložité zabezpečiť takúto veľkú akciu. Nezomrel nik, bola tam len jedna infekcia kožnou chorobou.“
V susedných Čechách naposledy zaznamenali ochorenie na antrax pred šestnástimi rokmi. „U nás bol prípad antraxu čerstvejší ako v Čechách, aj keď presný dátum neviem. Bača sa nakazil od chorého zvieraťa, mal kožnú formu ochorenia,“ povedal Kováč.
Ministerstvo zdravotníctva vytypovalo väčšie množstvo chorôb, s ktorými by sme mohli prísť do styku ako s potenciálnou biologickou zbraňou. Okrem centrálneho laboratória v Banskej Bystrici sú už pripravené ďalšie. Lekári sa však s ochoreniami na antrax stretávali naposledy v laviciach lekárskych fakúlt. Ministerstvo vyzvalo okresných hygienikov, aby usporiadali semináre o „zabudnutých“, ale mimoriadne nebezpečných chorobách.
Minister Kováč tvrdí, že zásoby antibiotík máme dostatočné.
RICHARD FILIPKO