
Deti v Detskom domove v Banskej Bystrici rozbaľujú darčeky. Radosť im síce urobia, rodičovskú lásku však nenahradia.
Dohovorom sa rozšírili možnosti detí, ktoré by inak mali u nás malú šancu na adopciu, ale aj možnosti rodičov, ktorí v prípade, že nebudú „uspokojení“ vo svojej krajine, sa môžu obrátiť na inú.
Dieťa sa bude kontrolovať aj po odchode do zahraničia
Okrem týchto dvoch hlavných výhod prináša dohovor i ďalšiu – tým, že štáty zahrnuté do dohovoru medzi sebou spolupracujú a pravidelne vykonávajú kontroly detí v náhradnej rodine (čo doteraz nebolo možné), predíde sa možnému predaju, obchodovaniu a zneužívaniu detí na finančné účely.
„Nemyslíme si, že takéto niečo našim deťom hrozí,“ hovorí Naďa Šebová z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. „Podľa našich informácií išlo v takýchto prípadoch skôr o fámy, ako o podložené skutočnosti.
V rámci Dohovoru o ochrane detí a spolupráci pri medzištátnych osvojeniach bol vládou určený ústredný orgán pre medzinárodnú adopciu, ktorým sa stalo Centrum pre medzinárodnú právnu ochranu detí a mládeže v Bratislave.
Dieťa si nemôžete vyberať ako tovar
Na Slovensku žije 3637 detí v 87 detských domovov. Takmer všetky majú žijúcich rodičov, ktorí sa o ne však nechcú alebo nevedia postarať. Ročne okolo tisíc detí do domovov prichádza, okolo tisíc ich zároveň aj odchádza – či už do náhradnej rodinnej výchovy, alebo dovŕšením plnoletosti.
Do detských domovov sa dostávajú deti, o ktoré biologickí rodičia nejavia záujem, rozhodnutím súdu alebo okresného úradu. Z domova sa však môžu „dostať“ niekoľkými spôsobmi: adopciou, zaradením do pestúnskej starostlivosti, do opatrovníctva alebo profesionálnej rodiny. Najzložitejšou cestou je adopcia.
„Rodičia si často predstavujú, že prídu do detského domova a vyberú si dieťa podľa svojich požiadaviek a nárokov, ale tak to nefunguje. Najprv musia prejsť psychologickou prípravou, až potom môžu byť zaradení do poradovníka žiadateľov,“ hovorí Marcela Šípošová z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. „Iste, ak dieťa v detskom domove už nejaký čas navštevujú a starajú sa oň, snažíme sa im vyhovieť, keď napokon požiadajú o adopciu.“
Vhodné deti sú nerómske a zdravé
Rodičia, ktorí si chcú adoptovať dieťa, si síce nemôžu vybrať konkrétne dieťa, ale môžu bližšie určiť, o aké majú záujem. V prípravnej fáze adopcie vypĺňajú dotazník, v ktorom sa vyjadrujú k mnohým veciam – napríklad aj k pohlaviu dieťaťa, k prípadnému postihu a aj k národnosti. Tá býva často kameňom úrazu.
„My síce hovoríme, že na adopciu je vhodné každé dieťa, o ktoré sa nemôže starať jeho prirodzený rodič, pravdou však je, že podľa mnohých rodičov sú „vhodné“ len deti nerómske a zdravé,“ hovorí M. Šípošová.
Na adopciu sú navyše vhodné len deti, ktoré sú právne voľné – to znamená, že o ne ich zákonní zástupcovia neprejavili záujem viac ako pol roka. Za prejav záujmu sa však počíta aj jeden list či pohľadnica za pol roka, jeden telefonát, jeden balíček.
V konečnom dôsledku je preto počet detí vhodných na adopciu nižší, ako počet rodičov, ktorí si chcú dieťa osvojiť.
Keď vyrastú, rodičia ich prijmú späť
„Voľných detí máme málo. Môžem potvrdiť, že väčšina rodičov, ktorí sa o dieťa nechcú starať a dajú ho do detského domova, zároveň nesúhlasí s akoukoľkvek formou náhradnej starostlivosti,“ hovorí Marcela Šípošová. „Starať sa oň nechcú, nechcú však ani to, aby sa o ne staral niekto iný.“
Mnohí z nich však po dovŕšení plnoletosti prejavia o dieťa záujem. „Vyhovuje im to tak. Dajú ho do detského domova, kde si odžije pár rokov a keď dovŕši plnoletosť a vyučí sa, prijmú ho naspäť domov. Dôvod je jednoduchý – dieťa začne pracovať a nosiť do rodiny pravidelný príjem,“ vysveľuje Šípošová.
O možnosť viac
Medzinárodná adopcia dáva šancu aj deťom, ktoré by sa možno do žiadnej z náhradnej rodinnej starostlivosti nedostali – teda aj rómskym a nezdravým. V rámci Dohovoru o ochrane detí a spolupráci pri medzištátnych osvojeniach sa už jedna adopcia uskutočnila – slovenskí rodičia si priviezli dieťa z Rumunska.
„Možností nájsť pre dieťa rodinu je teraz minimálne o jednu viac,“ dodáva k novoprijatému dohovoru N. Šebová.
SOŇA REBROVÁ
Ak chcete o adopcii vedieť viac, volajte Infolinku nielen o adopcii 0907 80 80 80 vždy v utorok, stredu a vo štvrtok od 10.00 do 16.00 h (v stredu až do 18.00), prípadne sa kontaktujte na www.navrat.sk