nský sociálny program bol najveľkorysejší aj v porovnaní s ostatnými štátom kontrolovanými podnikmi.
„S nástupom nového vedenia v júli tohto roku a s prípravou na reštrukturalizáciu a následnú privatizáciu spoločnosti sa otvorila aj otázka kolektívnej zmluvy,“ vysvetľuje Dana Kršáková. „Súčasťou kolektívnej zmluvy boli okrem iného aj rekondičné pobyty našich zamestnancov v zahraničí. Rokovania s odborármi trvajú už dlhší čas. Napokon v otázke rekondičných pobytov odborári ustúpili a súhlasili s domácimi pobytmi. K podpisu kolektívnej zmluvy ešte nedošlo, prerokúvajú sa ďalšie jej klauzuly, ale otázka miesta konania rekondičných pobytov je už uzavretá.“
Kršáková spresnila, že SPP zabezpečuje pre svojich zamestnancov rekondičné pobyty na základe kolektívnej zmluvy uzatvorenej na roky 2001 až 2003. SPP prispieva svojim zamestnancom výlučne na rekondičné pobyty so zabezpečeným individuálnym zdravotným režimom pod dohľadom odborných lekárov. Sú v plnom súlade s nariadením ministerstva zdravotníctva .
„V žiadnom prípade nejde o dovolenky. Zamestnanec si pritom hradí viac ako 7-tisíc korún v hotovosti a asi 6-tisíc korún podľa výšky svojho príjmu formou dane v rámci zdanenia finančného príspevku zamestnávateľa ako pripočítateľnej položky ku mzde. Celkovo teda uhradí asi 13-tisíc korún, čo je 40 percent z hodnoty rekondičného pobytu. Je na konkrétnom zamestnávateľovi, akú formu pobytov zvolí,“ dodala Kršáková.
Medzi bežnými zamestnancami, ktorí sa zúčastňujú na rekondičných pobytoch, sú aj zamestnanci zaradení do 3. a 4. kategórie rizikových prác, ktorých sú zamestnávatelia podľa zákona povinní vysielať na rekondičné pobyty. Konkrétne v SPP ide o zamestnancov pracujúcich v sťažených podmienkach - v hluku, ionizujúcom žiarení alebo pri nadmerne vysokej teplote.
V tomto roku sa zatiaľ na sedemdňových tuzemských a zahraničných rekondičných pobytoch zúčastnilo približne 1250 zamestnancov SPP a na 14-dňových asi 400.
KLAUDIA JURKOVIČOVÁ