Jedným z hostí, ktorý má dvadsaťštyrihodinovú ochranu, je aj bývalý americký prezident Bill Clinton. „Ak by som sa vás 10. septembra opýtal, čo bude hýbať 21. storočím, čo by ste odpovedali?“ položil publiku rečnícku otázku.
Proti globalizovanej ekonomike, informačnému veku, vedeckej revolúcii a rozvoju demokracie by stáli hrozby otepľovania planéty, chudoby, civilizačných, rasových a náboženských konfliktov. Tá posledná hrozba sa ukázala v celej veľkosti, keď teroristi spôsobili smrť 6-tisíc ľudí vo WTC. Napriek tomu si Clinton myslí, že výzvy 21. storočia sa nezmenili.
Západný svet podľa Clintona ani po 11. septembri nesmie prestať pomáhať chudobným krajinám, lebo len víťazný boj proti chudobe prinesie porážku terorizmu. „Amerika musí bojovať proti svetovej chudobe, či sa nám to páči, alebo nie,“ povedal. Okrem toho hovoril vážne o hrozbe globálneho otepľovania.
Clinton síce bezvýhradne podporuje prezidenta Busha v jeho politike proti terorizmu, ale svojím včerajším prejavom s dôrazom na širšie súvislosti sa od neho výrazne odlíšil. Za panelom vedľa prezidenta Clintona sedel český prezident Václav Havel. Diskusiu o zmenenom svete a ľudských právach viedol nositeľ Nobelovej ceny Elie Wiesel. Keď po Clintonovom prejave doznel potlesk, Wiesel povedal: „Dali ste nám nádej. Ďakujeme vám.“
Wiesel vo svojom vystúpení včera zdôraznil, že ľudské práva nemožno relativizovať. Vzťahujú sa podľa neho na západnú civilizáciu aj na obyvateľov tretieho sveta.
Piaty ročník konferencie Fórum 2000 je poznačený na jednej strane obrovským záujmom účastníkov, na druhej mimoriadnymi bezpečnostnými opatreniami. Pri príchode Billa Clintona do areálu Pražského hradu musela polícia tvrdo zasiahnuť proti mužovi, ktorý sa snažil vbehnúť autu s prezidentom do cesty.