
Pakistanský pozorovateľ OSN Džaved Anžum je jednou z deviatich obetí z vrtuľníka OSN, zostreleného minulý týždeň v Abcházsku. FOTO - REUTERS
MOSKVA - Skupine asi sto čečenských ozbrojencov sa koncom uplynulého víkendu podarilo prebiť s obkľúčenia armády separatistickej Abcházskej republiky, ktorá existuje vnútri Gruzínska. Podľa informácií armády sa snažia dostať k ruským hraniciam, ktoré sú len asi 25 kilometrov, teda asi deň pochodu od miesta bojov.
Už tretí týždeň pokračujú ťažké boje medzi abcházskou armádou a čečenskými a gruzínskymi ozbrojencami v okolí hory Sacharnaja golova a v Kodorskom priesmyku na južnom Kaukaze. Včera pri nich Abcházci použili rakety, ktoré vystreľovali z vrtuľníkov. K zhruba tristo ozbrojencom už dorazili posily, ktoré majú asi sedemsto mužov. Niektoré zdroje hovoria o tom, že sú to vojaci gruzínskeho ministerstva vnútra.
Abcházska armáda vyhlásila, že sa v najbližších dňoch chystá na konečný úder proti ozbrojencom. Streľba sa údajne ozýva i neďaleko abcházskeho Suchumi, kde je v plnom prúde kúpeľná sezóna. Mesto je preplnené desaťtisícmi najmä ruských turistov.
Prezident Gruzínska Eduard Ševardnadze povedal, že je pripravený stretnúť sa s ruským prezidentm Vladimirom Putinom a zhovárať sa o situácii na južnom Kaukaze. Dodal, že súhlasí so schôdzkou s vládou Abcházska. Ak rozhovory nedospejú k žiadnemu výsledku, Gruzínsko bude riešiť problém silou.
Abcházsko bolo pripojené k bývalému Sovietskemu zväzu v roku 1921 a po rozpade ZSSR vyhlásilo samostatnosť. Neuznalo ho však ani Rusko, ani Gruzínsko. S Gruzínskom viedlo v rokoch 1992 až 1993 vojnu, ktorá si vyžiadala tisícky obetí. Od konca vojny je v niekoľkokilometrovej bezpečnostnej zóne medzi Abcházskom a Gruzínskom rozmiestnených 1600 príslušníkov ruských jednotiek pod vlajkou OSN.
Autor: JANA USTOHALOVÁ pre SME