HEBRON, LONDÝN - Izraelskí vojaci a ich tanky sa včera stiahli z dvoch palestínskych oblastí v meste Hebron na západnom brehu Jordánu a uvoľnili priestor palestínskej polícii. Dvaja ministri z extrémne pravicových strán Izrael je náš domov a koalícia Národná jednota v reakcii na tento krok odišli z vlády národnej jednoty premiéra Ariela Šarona, pretože chcú zabrániť vzniku palestínskeho štátu na západnom brehu Jordánu. Na tento ich krok včera reagoval aj izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres počas návštevy v Bratislave: „Správna politika je lepšia než silná väčšina.“
Stiahnutie izraelských jednotiek z palestínskej štvrte Abú Snajná a Vádí Harría je súčasťou dohody z nedele. Izraelská armáda sa stiahla s oboch hebronských štvrtí, ktoré znovu obsadila 5. októbra výmenou za záväzok palestínskych úradov zabrániť streľbe v celom sektore tohto mesta.
„Chceme odísť z vlády na protest proti tomuto stiahnutiu (z Hebronu), pretože chceme zabrániť vytvoreniu palestínskeho štátu na západnom brehu Jordánu,“ povedal včera izraelskému rozhlasu poslanec ultrapravicového bloku Benny Ejlon. I bez podpory ultrapravicového bloku by sa však premiér Šaron stále ešte mohol spoliehať na pohodlnú väčšinu 76 zo 120 poslancov palamentu.
Palestínsky predák Jásir Arafat včera po schôdzke s britským premiérom Tonym Blairom v Londýne vyzval Izrael, aby začal okamžite rokovať o vytvorení palestínskeho štátu. Povedal, že medzi palestínskou „spravodlivou vecou“ a „nespravodlivými metódami“, ku ktorým sa uchýlili napríklad páchatelia septembrových teroristických útokov v USA, nie je žiadna spojitosť.
Blair označil vytvorenie palestínskeho štátu za kľúčový cieľ mierového procesu. Takýto štát podľa neho môže existovať iba v rámci globálnej dohody, ktorá zaistí mier a bezpečnosť Izraelu. „Cieľom, ktorý si prajeme, je spravodlivý mier, v ktorom by Izraelčania a Palestínčania žili vedľa seba, a to vo vlastných štátoch, ktoré by boli schopné dosiahnuť prosperitu a rozvíjať sa,“ povedal Blair.
(čtk, kl)