
Lala Bídal nesie svojho 4-ročného syna Hazráta na röntgenové vyšetrenie do nemocnice v meste Džalalabád. Obidvaja údajne utrpeli zranenia počas štvrtkových britsko-amerických leteckých útokov na mesto Madžpúrbal v blízkosti Džalalabádu, tvrdí Taliban. FOTO - TASR/AP
WASHINGTON, ISLAMABAD, RIJÁD, LONDÝN - Minister obrany USA Donald Rumsfeld včera uviedol, že USA nemajú informácie, ktoré by potvrdili vyhlásenia Talibanu o desiatkach obetí náletov USA medzi civilistami.
„Čísla sú smiešne,“ povedal. „Šli sme po oblastiach muničných skladov. V prípade, keď sme boli veľmi úspešní, bol dôsledkom počet dosť silných sekundárnych výbuchov,“ dodal.
Pakistan, ktorý sa postavil za americkú kampaň v Afganistane a čelí tvrdým protestom domácej opozície, vyslovil včera silné znepokojenie nad bombardovaním. Hovorca ministerstva zahraničia Riaz Mohammed Chán povedal, že nevnímajú a nikdy nevnímali Taliban ako teroristov a chcú, aby sa nálety skoro skončili. „Pretože s predlžovaním môžete očakávať nehody, v ktorých sú možné straty životov civilistov,“ dodal.
Do Pakistanu včera pricestoval šéf zahraničia USA Colin Powell. Khan povedal, že nálety budú predmetom rozhovorov s pakistanským prezidentom Parvízom Mušaráfom. Prieskum Gallupovho ústavu včera ukázal na jednej strane vzrastajúcu podporu pre Mušaráfa a jeho prístup k afganskej kríze, a na druhej obrovský príklon k Talibanu na úkor USA.
Na Powellov príchod sa už pripravovali islamskí radikáli, ktorí už týždeň protestujú proti náletom. Vyzvali Pakistancov, aby vstúpili v súvislosti s návštevou amerického ministra do generálneho štrajku.
Saudský minister vnútra princ Naíf v nedeľu večer prerušil saudské mlčanie a povedal novinárom, že kráľovstvo je proti terorizmu, ale neschvaľuje americkú odvetu. „Priali by sme si, aby boli USA schopné vymiesť teroristov z Afganistanu bez toho, aby došlo k súčasnej akcii… pretože toto je zabíjanie nevinných ľudí,“ povedal. „Nie sme nadšení touto situáciou. To v žiadnom prípade neznamená, že nechceme vystúpiť proti terorizmu.“
Britský premiér Tony Blair sa aspoň snažil neutralizovať portrét Usámu bin Ládina ako jediného obhajcu Palestínčanov, keď po stretnutí s palestínskym vodcom Jásirom Arafatom vyhlásil, že kľúčovým cieľom mierového procesu na Blízkom východe je palestínsky štát. (reuters)