
Bush s Blairom zahraničnopolitické otázky preberali aj počas prechádzok v okolí Camp Davidu. FOTO – REUTERS
Prvý kontakt amerického prezidenta Georgea Busha s Európou dopadol podľa očakávaní. Po piatkových a sobotných rokovaniach je Bush spokojný a spokojný je aj britský premiér Tony Blair. Britsko- -americké zvláštne vzťahy sa potvrdili. Nie je to však vďaka absolútnej zhode. Časy jednotnej línie Clinton – Blair sa skončili. Potvrdilo to aj oblečenie: Bush sa v letnej rezidencii amerických prezidentov v Camp Davide prechádzal v leteckej bombere a Blair v decentnom modrom svetri.
Európa a Amerika má pred sebou viacero problematických tém.
Na rozdiel od ostatných európskych krajín si Británia s USA bez zaváhania rozumejú v otázke náletov na Irak. Pri ďalších dvoch témach to však také jednoznačné nie je.
Bush chce vybudovať systém protiraketovej obrany. Proti je Rusko a Čína. Ale nevedia to prehltnúť ani európski spojenci. Blair takisto nie je nadšený. V záujme zvláštnych vzťahov je však ústretovejší. Bushovi nepovedal nie. Ten si preto ich rokovania zapísal ako úspech. Aj keď Blair povedal len to, že považuje diskusiu o protiraketovej obrane za zmysluplnú, Bushovi pomohol. Jeho projekt získal v Európe kredit.
Európa chce vybudovať vlastné vojenské jednotky. Vo Washingtone to vnímajú ako ohrozenie transatlantickej spolupráce. Keď však Blair povedal, že tieto jednotky by nemali ísť proti USA a ani proti NATO, Bush prikývol. Blair preto odletel domov tiež s pocitom výhry. Podľa agentúry Reuters mu to pomôže odraziť útok opozičných konzervatívcov. Tí totiž európske jednotky odmietajú a chcú z nich urobiť tému pre očakávané jarné voľby.
Popri veľkých zahraničnopolitických témach Blair s Bushom chceli ukázať, že si budú rozumieť. A to aj napriek tomu, že jeden je lídrom pravicovej a druhý stredoľavicovej strany. „Urobil na mňa skutočne dobrý dojem inteligentného človeka, ktorý má veľmi jasné vízie svojich cieľov a zároveň je veľmi priamy. Hovorí vždy to, čo si myslí,“ povedal v lietadle na ceste domov Blair.
Dôkazov, že sú si blízki, ponúkli viacero: „Obaja používame rovnakú značku zubnej pasty – Colgate,“ povedal uvoľnený Bush. Blair len sucho zakontroval: „Budú sa (novinári) čudovať, odkiaľ to vieš, George.“ Aj táto nevinná výmena bola podľa BBC znakom, že Bush s Blairom si môžu byť blízki, ale nie sú z jedného cesta.
Americký prezident však nikoho nechcel nechať na pochybách. „Môžem vás uistiť, že keď ktokoľvek z nás zavolá toho druhého, na opačnom konci telefónu bude priateľ.“
MATÚŠ KOSTOLNÝ