mi poisťovňami, ktoré mali záujem o prevádzkovanie tohto poistenia, a ministerstvom financií.
Komerčné poisťovne sa pripravovali na prechod už niekoľko rokov a tlačili na ministerstvo, aby čo najskôr zrušilo monopol Slovenskej poisťovne. Ako o možnom termíne prechodov na nový systém sa hovorilo už o začiatku roka 2001. Keď bolo zrejmé, že tento termín sa nestihne, predpokladalo sa, že sa tak stane na začiatku roka 2002. To je aj posledný možný termín, ktorý vyplýva zo záväzkov Slovenska integrovať sa do medzinárodných štruktúr.
Keď však vláda na konci októbra minulého roka rozhodla, že demonopolizovať sa bude už v polovici roka 2002, komerčné poisťovne boli prekvapené. Ministerstvo to odôvodnilo tým, že poisťovne požadovali čo najrýchlejšiu demonopolizáciu a takto im vlastne vyšlo v ústrety.
Poisťovne sa proti tomuto rozhodnutiu postavili s tým, že polovica roka nie je vhodný čas na zmenu systému poistenia, ktoré sa uzatvára na jeden rok. Okrem toho argumentovali tým, že vzhľadom na to, že v tom čase ešte nebol dokončený zákon, budovanie nového systému by prebiehalo pod veľkým časovým stresom. Ministerstvo ich požiadavke nakoniec ustúpilo a demonopolizáciu odsunulo. Ako sa však ukázalo, poisťovne nezískali oveľa viac času na prípravy, keďže zákon bol prijatý o niekoľko mesiacov neskôr, ako sa pôvodne očakávalo. Spôsobil ho ďalší rozpor medzi ministerstvom a poisťovateľmi, dôvodom ktorého bola tentoraz cena.
Ministerstvo určilo pre nasledujúce trojročné prechodné obdobie pevne stanovenú minimálnu a maximálnu cenu. Poisťovniam to však nevyhovovalo, čo odôvodnili tým, že poistné je na Slovensku príliš nízke, keďže výška škodovosti (suma, ktorú poisťovateľ vyplatí ako náhrady za škody) je skoro rovnaká ako suma, ktorá vyberie na poistnom. V tom však ešte nie sú zarátané rezervy na budúce náklady ako napríklad vyplácanie nenahlásených poistných udalostí. Z tohto dôvodu by podľa poisťovateľov mohla byť ohrozená ich finančná stabilita a fungovanie celého systému.
Z tohto dôvodu poisťovatelia prostredníctvom poslancov pretlačili do nového zákona zmenu, ktorá sa týkala každoročného prehodnocovania ceny poistného. Ministerstvo oponovalo tým, že sadzby boli zvýšené v predošlých rokoch a že sú dostatočné. Ďalšie zvyšovanie cien by bolo neprípustné - tvrdilo ministerstvo. Aj z tohto dôvodu odporučilo prezidentovi Rudolfovi Schusterovi, aby zákon nepodpísal.
Prezident na začiatku leta zákon vrátil do parlamentu a pripojil k nemu svoje pripomienky. Tiež sa postavil proti tomu, aby sa cena prehodnocovala, ale zároveň navrhol nový výpočet maximálnej ceny. Tá by sa mohla zvyšovať ročne o maximálne 10 percent, tak aby po troch rokoch nebola viac ako 30 percent nad maximom.
Poslanci na začiatku septembra schválili zákon v rovnakej podobe ako na začiatku leta, čiže tak, ako ho chceli poisťovne. V dôsledku tohto zdržania však nevstúpil do platnosti v lete, ale až na začiatku októbra. (gk)