Názory na to, ako sa bude v nasledujúcich rokoch vyvíjať výška poistného, sú rôzne. Niektoré poisťovne predpokladajú, že sadzby vzrastú možno aj na dvojnásobok súčasných, iné tvrdia, že k veľkému skoku možno nedôjde. Najväčší dopad na vývoj cien však budú mať v nasledujúcich troch rokoch inflácia a škodovosť. Závisieť však bude aj od toho, akou sumou budú musieť poisťovatelia dotovať nedostatok rezerv, ktoré nový systém zdedí zo Slovenskej poisťovne.
Trh poistenia zodpovednosti motorových vozidiel bude úplne uvoľnený až v roku 2005, pričom počas nasledujúcich troch rokov bude cena tohto poistenia regulovaná. Nový zákon zaviedol horný a dolný limit pre poistenie z dôvodu ochrany spotrebiteľov, ale aj poisťovateľov. Malo by to zabrániť tomu, aby poisťovne prudko zvýšili ceny alebo prípadne ich výrazne neznížili za účelom získať veľký počet klientov, od ktorých by však v ďalších rokoch žiadali vyššie poistné. Nízke poistné by okrem toho mohlo ohroziť finančnú stabilitu niektorých firiem.
Dolná hranica poistného bola na budúci rok stanovená na rovnakú úroveň ako v tomto, pričom maximum nesmie prekročiť úroveň 30 percent nad minimom. Poisťovne ešte nechcú v súčasnosti hovoriť, aké budú presné ceny, ale podľa predbežných vyjadrení by ceny najlacnejších produktov (s krytím vyplývajúcim zo zákona) nemuseli byť oveľa vyššie ako v tomto roku. Cena drahšieho poistenia, s vyššími limitmi ako ukladá zákon, bude v rámci vymedzených hraníc.
V rokoch 2003 a 2004 stúpne dolná hranica poistenia v závislosti od inflácie a škodovosti. Inflácia zdvihne ceny poistiek pre všetky automobily, na základe škodovosti by však mali vzrásť len ceny v tých skupinách vozidiel, kde náklady na výplatu náhrad za škody sa budú blížiť sume vybranej na poistnom. Ceny na tieto roky by mala navrhnúť Slovenská kancelária poisťovateľov a schváliť Úrad pre finančný trh.
Uplatnenie bonusového systému počas prechodného obdobia bude náročné, lebo poisťovne nebudú môcť znížiť svoje ceny pod stanovenú hranicu. Už teraz však sľubujú, že klienti jazdiaci bez nehody by aj počas prechodného obdobia mohli byť aspoň trochu cenovo zvýhodnení.
V roku 2005 dôjde k úplnému uvoľneniu poistenia zodpovednosti. To znamená, že poisťovne budú môcť výraznejšie uplatniť bonusový systém. Okrem toho plánujú zaviesť novú cenovú politiku, ktorá nebude založená len na výkone motora, ale aj na iných kritériách.