Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

V treskúcej zime titul z lyžiarskeho maratónu mužov do teplého Španielska

V Španielsku možno ani netušia, že v minulých dňoch sa vo Fínsku konali majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní. Keď Johann Mühlegg pred týždňom získal historickú striebornú medailu v kombinačnom behu na 10 km klasicky a 10 km voľne, po tlačovej besede ..

V Španielsku možno ani netušia, že v minulých dňoch sa vo Fínsku konali majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní. Keď Johann Mühlegg pred týždňom získal historickú striebornú medailu v kombinačnom behu na 10 km klasicky a 10 km voľne, po tlačovej besede ho obkolesili samí nemeckí novinári. Včera v maratóne na 50 km Mühlegg medailu pre Španielsko vyleštil dozlata. Rodák z Nemecka so španielskym pasom.

Bežec, ktorého známi prezývajú Giovanni, zmenil svoje občianstvo pred dvoma rokmi, keď sa nepohodol s funkcionármi Nemeckého lyžiarskeho zväzu a zo vzdoru sa rozhodol štartovať za Španielsko. Mal obrovskú motiváciu, chcel ukázať Nemcom, že jeho odchod môžu ľutovať. Svojský športovec sa zvláštne správal k nemeckým novinárom a sprvu bol ochotný sa s nimi rozprávať len po španielsky. V minulej sezóne senzačne vyhral Svetový pohár a po príchode do Lahti sa nechal počuť: „Chcem medailu z majstrovstiev sveta.“ Tridsaťročný bežec v januári po víťazstvách v dvoch pretekoch SP ochorel, bral antibiotiká, jednako na MS sa stačil dobre pripraviť. Striebro a zlato na fínskom snehu považuje za vrchol svojej kariéry. Mühlegg sa zmenil, s nemeckými žurnalistami sa už rozpráva v rodnej reči. Uvedomil si, že po španielsky by sa v Lahti ani nemal s kým baviť.

V treskúcom mraze -16 stupňov Celzia Mühlegg pripomínal železného muža. Viedol takmer počas celých pretekov a nakoniec vyhral s takmer dvojminútovým náskokom pred nemeckým reprezentantom Sommerfeldtom.

Ako ste sa vyrovnali s extrémnou zimou v týchto pretekoch? – pýtali sa ho v cieli. „Pravdupovediac, radšej by som bol niekde na Kanárskych ostrovoch,“ smial sa šťastný víťaz a tvár si čistil od štípajúceho snehu.