
Lídri Sinn Fein Gerry Adams (vľavo) a Martin McGuinness presviedčajú Ameriku: Nie sme teroristi. FOTO - REUTERS
Musel by sa stať zázrak, aby sa krátkodobý severoírsky experiment spoločnej katolícko-protestantskej vlády dnes neskončil. Ministri protestantskej Ulsterskej unionistickej strany (UUP) chcú na protest proti neúspešnému odzbrojeniu polovojenskej Írskej republikánskej armády (IRA) odstúpiť. Tento problém trápi Severné Írsko dlhodobo. Po teroristickom útoku na Ameriku však dostal novú podobu.
Republikáni chcú presvedčiť svet a zvlášť Ameriku, že nie sú teroristi ako Usáma bin Ládin.
Budúcnosť írskeho mierového procesu je pochmúrnejšia ako kedykoľvek predtým. Severoírsku vládu musia podľa Veľkonočnej mierovej dohody z roku 1998 podporovať predstavitelia protestantov aj katolíkov. Dnes sa zdá, že rozpad vlády je neodvrátiteľný.
Začiatkom júla odstúpil z funkcie premiéra líder unionistov a držiteľ Nobelovej ceny za mier David Trimble. Vyzval IRA, aby okamžite odovzdala svoje zbrane.
Iróniou je, že IRA sa dnes javí odzbrojeniu naklonená. Tak blízko k odovzdaniu zbraní Severné Írsko ešte nebolo.
IRA a Sinn Fein, ktorá je jej politickým krídlom, sa dlhodobo spoliehali na podporu Írov v Amerike. IRA aktívne bojovala proti Británii a z Ameriky prichádzala finančná podpora. Vďaka nej si mohli republikáni kupovať zbrane. V posledných rokoch sa dokonca írsko-americkej loby podarilo prostredníctvom amerických prezidentov vyvinúť na Britániu politický tlak.
Po útoku z 11. septembra musí Sinn Fein všetkými silami dokazovať, že prívrženci IRA nie sú teroristi. Na nedávnej konferencii Sinn Fein v Dubline sa líder strany Gerry Adams pokúsil naznačiť rozdiely: na jednej strane podľa neho stoja bojovníci za slobodu, ktorí chcú len oslobodiť svoju vlasť spod nadvlády, na druhej medzinárodní teroristi typu Usámu bin Ládina a jeho stúpencov.
Sinn Fein sa dostala do ťažkostí s americkou vládou už pred 11. septembrom. V lete zatkli v Kolumbii troch írskych republikánov. Obvinili ich z výcviku marxistických geríl v zaobchádzaní s výbušninami. Sinn Fein odmietla, že by trojica patrila k IRA. Kubánska vláda však vyhlásila, že jeden zo zadržaných mužov bol oficiálnym predstaviteľom republikánov v Havane.
Írski republikáni sú od americkej podpory závislí. Preto sa zdalo, že po kolumbijskom fiasku je odzbrojenie opäť o kúsok reálnejšie. K tomu sa pridal ďalší faktor: blížiace sa voľby v Írskej republike. Všeobecne sa očakáva, že Sinn Fein by sa prvý raz mohla dostať do írskej vlády. Aby však mohla nájsť koaličných partnerov, republikáni by sa ešte predtým museli vzdať zbraní.
Britské a írske médiá minulý týždeň oznámili, že severoírsky minister školstva Martin McGuinness zo Sinn Fein sa stal personálnym šéfom IRA. Noviny to hodnotili ako dôležitý krok smerom k odzbrojeniu. McGuinness je blízkym spojencom Gerryho Adamsa a je jednou z najvplyvnejších autorít republikánskeho hnutia.
Hlavnou výhradou IRA k odzbrojeniu bol argument, že by sa takýto krok mohol považovať za kapituláciu pred Britmi. Republikáni opakovali, že sa neodzbroja na žiadosť britskej vlády alebo ulsterských unionistov. Odstúpenie ulsterských protestantských ministrov a rozpustenie vlády by napokon mohlo republikánom umožniť, aby sa svojich zbraní zbavili „sami od seba“. Bez vlády a parlamentu však už môže byť na mierový proces neskoro.
Autor: ROBIN SHEERAN, Belfast pre SME