é sily Kolumbie (FARC) a Národná oslobodzovacia armáda (ELN) - sú na americkom zozname teroristických skupín od roku 1997.
Krátko pred útokom na New York a Washington sa na zozname ministerstva zahraničných vecí USA objavila aj ultrapravicová skupina Zjednotená sebaobrana Kolumbie (AUC). Práve ona má zrejme na svedomí životy štyroch dedinčanov - popravili ich za údajnú spoluprácu s ultraľavicovými skupinami. Úrady tvrdia, že AUC zabila minulý týždeň 57 ľudí. Bol medzi nimi jeden poslanec a 24 neozbrojených dedinčanov.
Na základe rozhodnutia, ktoré oznámil šéf americkej diplomacie Colin Powell, musia americké banky zmraziť vklady spojené s AUC. Členom organizácie možno uprieť udelenie víz na vstup do USA. „Dúfam, že toto (rozhodnutie) nenechá nikoho na pochybách, že Spojené štáty považujú terorizmus za neprijateľný bez ohľadu na politické alebo ideologické ciele,“ vyhlásil Powell.
USA v uplynulých dvoch rokoch poskytli vláde kolumbijského prezidenta Andresa Pastranu pomoc vo výške viac ako jednej miliardy dolárov - väčšinou vo forme dodávok vrtuľníkov pre armádu. Pomoc má podporiť mierový proces a boj proti výrobe drog a obchodovaniu s nimi, keďže Kolumbia je hlavným svetovým producentom kokaínu. Obchod s drogami je hlavným zdrojom financií pre polovojenské jednotky v krajine. (tasr, čtk, taa)