Dostať sa spod tlaku zamestnávateľa, ktorý núti zamestnancov robiť nadčasy, dáva im nevýhodné zmluvy, núti pracovať v rozpore so Zákonníkom práce, je veľmi ťažké. "Buď zamestnanec trpí a je ticho, alebo vystúpi z anonymity, sťažuje sa, ale riskuje, že bude prepustený," hovorí nitriansky advokát Peter Koscelanský, ktorý tento mesiac s dvoma klientkami bol úspešný v spore s firmou Volkswagen Elektrické systémy.
Podľa neho je to tak najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Ľudia sú radi, že majú robotu, tak prijmú, čo im dávajú. Myslí si, že ľudia dobre čítajú zmluvy, vyznajú sa v nich, ale neprotestujú, ak sa im zmluva nezdá. "Ťažko by mohol zamestnanec v regióne s tridsaťpercentnou nezamestnanosťou povedať, že chce riadnu zmluvu, nie takú, akú dostal. Ľudia sú schopní v záujme práce znášať aj šikanovanie," hovorí Peter Koscelanský, podľa ktorého ide najmä o ľudí v robotníckych profesiách. "Zdá sa mi, že vo väčšine firiem majú robotníci ťažké postavenie. Neprichádza do úvahy, že sa človek sťažuje, inak končí." Do sporu so zamestnávateľom ide minimum ľudí.
Advokátov venujúcich sa pracovnému právu je málo
Pracovnému právu sa venuje málo právnikov, pretože je oveľa menej lukratívne, ako napríklad spory o mnohomiliónové sumy.
"Je to veľa roboty za málo peňazí. V Nitre nás je asi sto advokátov a pracovnému právu sa seriózne venujeme jeden-dvaja. Ale medzi kolegami sa vie, kto čo robí, advokát vie nasmerovať človeka na toho, kto robí pracovné právo," hovorí advokát Koscelanský.
"V tomto spore mi chodila za jeden úkon odmena napríklad 1300 korún. Advokát teda sedí na súde za túto sumu. Keby som za ten čas v kancelárii urobil zmluvu za milión korún, tak zarobím päťkrát toľko," hovorí Peter Koscelanský. Podľa neho je pracovné právo zložité.
Čo môžu urobiť členovia odborov
"Ak má zamestnanec problémy, a vo firme sú odbory, môže sa obrátiť na základnú organizáciu. Šéf základnej organizácie vo firme mu pomôže, prípadne poskytne právne poradenstvo a právnu ochranu," hovorí viceprezident Konfederácie odborových zväzov Eugen Škultéty. Podľa neho má každý väčší odborový zväz právnika, ktorý problémy zamestnancov rieši. Šéf základnej odborovej organizácie sa na právnika zväzu obráti. "Keď menší odborový zväz nemá právnika, externe zabezpečí právne poradenstvo, prípadne právnu ochranu. "Je dosť takých prípadov, ale veľmi často sa stáva, že zamestnanec nenájde odvahu kontaktovať právnika. Stáva sa aj, že niečo zamestnanci podpíšu a potom sa snažia domáhať spravodlivosti, čo býva ťažké."