FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Niektoré firmy svojich zamestnancov vydierajú, uzatvárajú s nimi zlé zmluvy, porušujú predpisy. "Zamestnanci sa najviac sťažujú na vyplácanie miezd, odstupné, ukončenie pracovného pomeru, nezabezpečenie stravovania, prekračovanie limitov nadčasovej práce, nedostatky v pracovných zmluvách," hovorí Emil Pastucha z Národného inšpektorátu práce.
Daktoré firmy vyplácajú oficiálne len minimálne mzdy a ostatné dostávajú zamestnanci v hotovosti. Zamestnávatelia tak ušetria na odvodoch, ale zamestnanci nikdy nemajú isté, či dostanú viac ako len minimálnu mzdu.
Problémy sa týkajú najmä zamestnancov v robotníckych povolaniach. Tento mesiac bol v spore s veľkým zamestnávateľom úspešný nitriansky advokát Peter Koscelanský, ktorý na súde zastupoval dve zamestnankyne firmy Volkswagen Elektrické systémy. Firma s nimi uzatvárala zmluvy na neurčité obdobie, ale vždy na konci skúšobnej lehoty ich prepustila a znova prijala. Za dva a pol roka mala jedna zo zamestnankýň deväť zmlúv (vrátane dvoch sezónnych) a celý čas bola v skúšobnej lehote. Stačilo, aby zamestnanec ochorel, a mohol prísť o prácu.
Vedenie firmy v reakcii pre denník SME napísalo, že "nepatrí do praxe našej spoločnosti pracovať so zamestnancami formou vyhrážok alebo nátlaku". Odmietli aj informácie, že ukončenie pracovného pomeru v posledný deň skúšobnej lehoty a začatie nového pracovného pomeru hneď v nasledujúci deň je u nich bežnou praxou.
Na článok v SME však zareagoval aj čitateľ, ktorý v tejto firme pracoval od roku 2001 do augusta 2003, a naše informácie potvrdil.
Ak sa zamestnanci rozhodnú súdiť sa so zamestnávateľom, musia rátať s tým, že to nebude krátky proces. "Problémom je dĺžka trvania súdnych sporov," hovorí právnička Odborového zväzu Chémia Zdena Dvoranová.
Myslí si, že zamestnanci nie sú dostatočne informovaní a o svojich právach a povinnostiach nemajú postačujúci prehľad. Dôvodom je podľa nej aj častá zmena pracovnoprávnych predpisov. "Navyše, v mnohých firmách nepôsobia zástupcovia zamestnancov. Jedným z dôvodov tohto stavu je nedostatočná právna úprava postavenia zástupcov zamestnancov, ale aj skutočnosť, že odborové organizácie nie sú vítaným subjektom najmä na novovznikajúcich pracoviskách."
Dvoranová okrem iných problémov sa často stretáva napríklad aj so sťažnosťami zamestnancov podnikov, kde nie sú odbory, na stravovanie. "Zamestnanci dostanú stravné lístky, ale nemajú si kde kúpiť teplú stravu a ani sa najesť, pretože z jedálne sa urobil sklad," hovorí.