Julianu pochovali v Delfte, tradičnom mieste posledného odpočinku kráľovskej rodiny. FOTO - REUTERS
Viac ako tridsať rokov stála na čele jednej z najúspešnejších konštitučných monarchií na svete. Trón síce potom odovzdala dcére, ďalších dvadsať rokov však bola súčasťou dvora. Včera ju pochovali. S bývalou holandskou kráľovnou Julianou sa rozlúčila celá krajina aj ostatné veľké kráľovské rodiny.
Julianu pochovali v Novom kostole v Delfte, tradičnom mieste posledného odpočinku kráľovskej Oranžskej rodiny. Na pohrebe boli členovia kráľovských rodín z Británie, Španielska, Japonska, Thajska i Jordánska.
Rakvu s Julianou viezli na koči, popri trinásťkilometrovej trati posledného sprievodu stáli tisícky ľudí. Svoju bývalú panovníčku vyprevádzalo aj 6000 vojakov čestnej stráže.
Princezná Juliana zomrela pred desiatimi dňami. Mala 94 rokov. Posledné roky strávila v nemocničnom ošetrení.
Juliana nastúpila na holandský trón v roku 1948, keď sa jej matka, legendárna holandská panovníčka Wilhelmina, vzdala trónu po strate najvýznamnejšej zámorskej kolónie monarchie v Indonézii. Juliana sa vzdala trónu v prospech svojej dcéry Beatrix v roku 1980.
Juliana sa stala symbolom povojnového ekonomického boomu Holandského kráľovstva. Bola pri prerode z bývalej koloniálnej mocnosti a krajiny postihnutej druhou svetovou vojnou na modernú monarchiu založenú na princípe sociálneho štátu.
So svojím manželom, pruským princom Bernhardom, mala štyri dcéry. Všetky prišli na pohreb v bielom. Tak, ako si to želala bývalá holandská panovníčka.
Princezná Juliana nemala nikdy rada protokol. Nakupovala v obyčajných obchodoch a deti poslala do štátnych škôl. Odmietala dokonca tradičné oslovenie "jej veličenstvo", všetci jej museli hovoriť iba pani. Aj to svedčí o mimoriadne liberálnom charaktere holandskej spoločnosti.
JAROSLAV ROZSÍVAL