V Kanagawe sa Japonsko po dvesto rokoch otvorilo svetu

Presne pred 150 rokmi donútil v Kanagawe komodor Perry, zastupujúci vládu USA, predstaviteľov šógunátu rodu Tokugawa, aby podpísali zmluvu, ktorá sprístupnila dva japonské prístavy americkému obchodu a prijali amerického konzula. Prelomil tým vyše dvesto

ročnú dobrovoľnú izoláciu Ríše vychádzajúceho slnka.

Do Japonska z Európanov ako prví prenikli v rokoch 1542 - 1543 Portugalci. Japonci už vtedy preukázali veľkú schopnosť učiť sa, preberať a zdokonaľovať užitočné novinky. Išlo o strelné zbrane: onedlho už vyrábali relatívne viac pušiek ako mnohé európske krajiny.

Prišelci (po Portugalcoch aj Španieli) sa postupne začali miešať do vnútornej politiky. Týkalo sa to najmä jezuitov. Šírením kresťanstva navyše podľa miestnych elít nahlodávali národnú a kultúrnu identitu Japoncov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Japonsko bolo iné, než európski kolonizátori a vierozvestovia čakali. Od roku 1192 sa šľachtické rody striedali v šógunáte, vojensko-feudálnej diktatúre. Politická úloha cisára upadla, no tešil sa rešpektu.

Tretí šógun z rodu Tokugawa napokon v 30. rokoch sedemnásteho storočia s Európanmi stratil trpezlivosť. Jeho rod si síce vybojoval šógunát iba nedávno, no Európanov už ako poradcov a dodávateľov nepotreboval. Všetkých vypovedal z krajiny. Japoncom zakázal cestovať. Prerušil stavbu oceánskych lodí. Samurajovia presadili skončenie výroby a používania strelných zbraní, ktoré negovali ich bojové zručnosti.

Obchod s vonkajším svetom prebiehal takmer výlučne cez prístav Nagasaki. Týkal sa Číny (hodváb), z Európanov dostali isté možnosti iba Holanďania. Takto sa veci mali až do polovice 19. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Po vojne s Mexikom v rokoch 1845-48 sa však získaním Kalifornie stali tichomorskou mocnosťou aj USA. Potrebovali preniknúť do Japonska. Nešlo iba o obchod a veľrybárstvo či vyšachovanie ekonomickej konkurencie, ale aj o osudy stroskotaných námorníkov. A v neposlednom rade o zvýšenie mocenskej váhy.

Prezident Millard Fillmore tým poveril komodora Matthewa Perryho. Ten v júli 1853 so štyrmi loďami navštívil Tokijský záliv. V Kurihame odovzdal prezidentov list cisárovi, v ktorom ho vyzýval na nadviazanie diplomatických a obchodných stykov.

Šógunát najskôr odmietol. Perryho vyzvali, aby sa už nevracal. Vo februári 1854 však priplával znovu so siedmimi loďami, vrátane štyroch kolesových parníkov. Zjav jeho "čiernych lodí", najmä parníkov ľahko manévrujúcich proti vetru, a ich výzbroj hlboko zapôsobili na predstaviteľov šógunátu i japonskú verejnosť. To isté platilo o vystupovaní a zjave Perryho a ostatných Američanov na súši - ich uniformách, zbraniach a vojenskej hudbe. Šógunská vláda sa voľky-nevoľky podvolila.

SkryťVypnúť reklamu

Po frustrujúcich rokovaniach podpísal dňa 31. marca 1854 jej zástupca Ródžu Abé Masahiro v Kanagawe (dnes názov regiónu, pôvodné sídlo splynulo s Jokohamou) neďaleko Tokia s Perrym zmluvu. Japonsko ňou Američanom sprístupnilo prístavy Šimoda na Honšú a Hakodate na Hokkaide. Od roku 1855 mal v Šimode sídliť aj americký konzul.

Japonské uzatváranie sa svetu bolo minulosťou. Vyskytli sa síce peripetie s interpretáciou niektorých článkov zmluvy, no ako celok fungovala. Do roku 1858, keď Perry zomrel, Japonsko podpísalo podobné zmluvy s Veľkou Britániou, Holandskom a Ruskom.

Zásluha za otvorenie "dverí do Japonska" však patrí Perrymu. Uspel váhou osobnosti, vyjednávačským talentom, hoci podopretým silou, i vďaka historickému vývoju. Vyhol sa otvorenému konfliktu, radšej rozdával výdobytky americkej civilizácie. Získal si rešpekt Japoncov. Roku 1901 mu v Jokohame postavili impozantný pomník.

SkryťVypnúť reklamu

Netrvalo ani storočie a Japonsko sa po fáze militaristických excesov zaradilo medzi popredných ekonomicko-politických hráčov na svetovej scéne.

Zajtra - Eiffelova veža

Autor: ZDENĚK URBAN pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 339
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 908
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 868
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu