James Cameron tvrdí, že tisíce prisťahovalcov z balkánskych, ale aj ďalších východoeurópskych krajín si kupujú pobyt vo Veľkej Británii na základe sfalšovaných dokumentov. Imigračný úrad na to aj napriek upozorneniam nereagoval, tvrdí diplomat.
Minister vnútra David Blunkett rozhodol o prešetrení obvinení, opoziční konzervatívci požadujú odvolanie šéfky imigračného úradu Beverley Hughesovej a Cameronovi ministerstvo zahraničia pozastavilo činnosť.
Prisťahovalectvo a ochrana pracovného trhu budú dôležité témy volieb, ktoré sa uskutočnia zrejme v prvej polovici budúceho roka. Britský imigračný systém je napriek rozsiahlej reforme a zrýchleniu vybavovania žiadostí podľa jeho kritikov nedokonalý. V krajine zostávajú státisíce nelegálnych prisťahovalcov.
Briti si čoraz častejšie kladú otázku - môžeme si dovoliť zostať otvorenou krajinou? Británia sa za takú považuje - ekonomicky i politicky. Spolu s Írskom v Európskej únii ako jediná nezaviedla pre občanov nových členských štátov prechodné obdobia a Slováci, Maďari a ďalšie národy sa tam môžu bez obmedzení od 1. mája zamestnať.
Balkánska kauza sa prevalila, keď Cameron poslal konzervatívcom e-mail. Podľa Daily Telegraphu sa podpísal "znepokojený občan" a vybavovanie žiadostí z Rumunska a Bulharska označil za "organizovaný zločin".
Podľa Camerona zamestnanci nedokázali posúdiť pravosť dokumentov žiadateľov, pretože nevedia po rumunsky a bulharsky. Miestni právnici obchodujú s imigračnými žiadosťami - v kufríkoch ich vraj nosia stovky a za vybavenie žiadosti si účtujú aj 3-tisíc libier.
Briti o pomeroch v strednej a východnej Európe vedia málo a medzi jednotlivými krajinami príliš nerozlišujú. Poliaci, Česi, Slováci a ďalšie národy splývajú do nekonkrétnej masy ľudí, ktorí len chcú zneužívať sociálny systém. (mch)