Na snímke z ruskej NTV policajti prehliadajú miesto pondelňajšieho výbuchu na trhovisku v uzbeckom hlavnom meste Taškent. K ďalším explóziám došlo včera. FOTO - TASR/AFP
Obyvatelia Taškentu od pondelka čelia novej hrozbe. K strachu, že ich môže kedykoľvek zatknúť vlastná štátna bezpečnosť, sa pridala možnosť, že sa stanú obeťou prestrelky či výbuchu samovražednej teroristky.
Po dvoch ranných explóziách sa včera pri policajnej stanici neďaleko Taškentu strhla prestrelka medzi policajtami a neznámymi ozbrojencami. Ozbrojenci neskôr unikli do domu, ktorý polícia obkľúčila. Pri prestrelke umrelo najmenej 19 ľudí.
Od pondelka pri explóziách a pouličných bojoch zahynulo už 38 ľudí. K útokom sa zatiaľ nikto nepriznal. Včerajší terč však bol jednoznačný - policajti ako najviditeľnejší predstavitelia totalitného režimu prezidenta Islama Karimova.
Atentátničky
Uzbecká metropola zamrzla v sprísnených bezpečnostných opatreniach. Namiesto školákov prechádzali po uliciach vojaci a policajti. Hovorí sa o samovražedných útokoch, uskutočňovaných ženami. Ak sa informácia potvrdí, išlo by o prvé samovražedné atentátničky v Uzbekistane.
"Ako prezident sa zaručujem, že urobím všetko preto, aby som takéto teroristické činy zastavil," povedal Karimov. Obyvatelia zrejme ostávajú v neistote - podobnou rétorikou Karimov vysvetľuje aj zatýkanie a perzekúciu nepohodlných osôb pre jeho režim.
Prezident okamžite obvinil islamské skupiny Hizb-ut-tahrir a Wahhábistov v spojení s medzinárodnou teroristickou sieťou. Vedenie Hizb-ut-Tahrir v Londýne sa však od útokov dištancovalo. Skupina vyhlasuje, že chce nastoliť islamský štát pokojnou cestou. Od začatia vojny v Iraku sa však množia správy o tom, že niektorí sympatizanti či členovia organizácie sú so stratégiou nenásilia nespokojní.
Karimov vyhlásil, že ide o medzinárodných teroristov, akýchsi platených cudzincov. Je však možné aj to, že za výbuchmi sú jednoducho učenliví miestni militanti, ktorí len prebrali účinnú globálnu metódu.
Američania Uzbekov podporili
"Tieto útoky len posilňujú naše odhodlanie v spolupráci s Uzbekmi poraziť teroristov," odkázal do Taškentu Biely dom.
Pre Američanov je čoraz ťažšie ignorovať stále ostrejšiu kritiku, že za využívanie uzbeckých vojenských základní pre operácie v Afganistane mlčia o totalitných praktikách prezidenta Karimova. Ten úspešne využíva, že Západ je nepriateľsky zameraný voči islamským skupinám a pod rúškom honby po teroristoch prenasleduje politických oponentov.
Pre miestnych obyvateľov polícia ostáva nástrojom Karimovovej moci. Ako ochrancov práv občanov sa na nich spolieha málokto. Obyvatelia Taškentu vedia o smrti 70-ročného trhovca, ktorého deň pred pondelňajším výbuchom na hlavnom trhu ubili na smrť policajti. Islamské skupiny sú tak pre nich politickou alternatívou voči Karimovovmu režimu.
Skupiny podozrivé z útokov v Uzbekistane
Hizb -ut -Tahrir
alebo Strana oslobodenia bola založená v roku 1953 na Blízkom východe. Jej členovia neuznávajú násilie ako pracovnú metódu, ale jej základné princípy ho nevyučujú, ak ide o dosiahnutie najvyššieho cieľa: vytvorenie celosvetového islamského štátu. Skupina je v Strednej Ázii zakázaná, zviditeľňuje sa formou letákov.
Wahhábisti
sú odnožou islamskej sekty pochádzajúcej zo Saudskej Arábie. Údajne sa nimi inšpiroval Usáma bin Ládin. Opierajú sa o literárny výklad Koránu a pritiahli nasledovníkov v Strednej Ázii na Kaukaze, najmä v Čečensku.
Islamské hnutie Uzbekistanu (IMU)
má za cieľ zvrhnúť svetskú vládu v bývalých sovietskych republikách. Skupina údajne stojí za teroristickým útokom, ktorý zabil v roku 1999 16 ľudí. IMU zrejme utrpelo výrazné oslabenie po začatí protiteroristických operácií USA v Afganistane. Politický líder IMU, Tahir Juldašov, bol údajne minulý týždeň ťažko zranený pakistanskými jednotkami na afgansko-pakistanskej hranici.
(reuters)
Autor: Zuzana V. Očenášová