Štokholm 30. marca (TASR) - Škandinávske krajiny Európskej únie (EÚ) nebudú tolerovať nových pristupujúcich členov, ktorí neadekvátne zdaňujú vysokopríjmové subjekty. Vo svojom vyhlásení to dnes uviedol švédsky premiér Goran Persson a reagoval tak na pondelkové vyhlásenie nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, ktorý kritizoval politiku znižovania podnikových daní v krajinách strednej a východnej Európy (KSVE).
"Ak si myslia, že my vo Švédsku, Fínsku a Dánsku budeme vyberať vysoké dane, ktoré budú potom vo forme financií smerovať do východnej Európy na to, aby tam mohli existovať vysokopríjmové subjekty, ktoré neplatia dane, tak tento stav je ďalej neudržateľný," vyhlásil Persson. "Estónsko je takou krajinou a pravdepodobne aj Poľsko. Tieto krajiny musia skúsiť zdaňovať vysokopríjmové skupiny. A my musíme o tom otvorene hovoriť, pretože ináč vznikajú pochybnosti," dodal.
Dane z príjmov, podnikové a kapitálové dane sú vo väčšine krajín KSVE oveľa nižšie ako v Škandinávii, kde vysoké dane zabezpečujú sociálny blahobyt obyvateľstva od narodenia až po smrť. Estónsko má jednotnú 26-% daň z príjmov a vládna koalícia presadzuje plány na jej ďalšie zníženie až na úroveň 20 %. V Poľsku sa daň z príjmov pohybuje na úrovni 19 %, 30 % a 40 %. V kontraste je daň z príjmov vo Švédsku, ktorej sadzba sa pohybuje od 30 % do 60 %.
V decembri minulého roka viedlo Švédsko rozsiahlu kampaň šiestich najväčších prispievateľov do európskeho rozpočtu za limitovanie výdavkov v európskom rozpočte rokoch 2007 až 2013, čo by značne znížilo finančné prostriedky pre potreby chudobnejších nových členov EÚ.
Nové prístupové krajiny, ktorých hrubý domáci produkt (HDP) nedosahuje tretinu priemeru HDP súčasných krajín EÚ, budú čistými poberateľmi prostriedkov z európskeho rozpočtu, ktorého súčasná hodnota dosahuje približne 100 miliárd EUR .
V pondelok nemecký kancelár Schröder naznačoval, že nízke podnikové dane vo východnej Európe budú hlavným problémom budúcich rokovaní EÚ o regionálnej pomoci. Schröder poznamenal, že priemerná podniková daň z príjmov v 10 pristupujúcich krajinách sa nachádza pod úrovňou 20 %, kým súčasný priemer EÚ je nad 30 %, čo vytvára konkurenčné situácie, ktoré zapríčiňujú ťažkosti pre súčasných členov EÚ.
Schröder obviňoval pristupujúce krajiny, že ich daňová politika nie je adekvátna pre vlastné financovanie infraštruktúry, ale naopak, vyžaduje finančnú pomoc z príspevkov EÚ. Informovala agentúra Reuters.
(1 EUR = 40,186 SKK)