BRATISLAVA 30. marca (SITA) - Ak dňom vstupu do Európskej únie (EÚ) nebude účinný nový zákon o dani z pridanej hodnoty (DPH), vystavuje sa SR riziku pozastavenia členstva v EÚ pre porušenie záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy zakladajúcej Európske spoločenstvo. "SR bude izolovaná v rámci jednotného trhu, pretože podnikatelia z iných členských štátov nebudú môcť voči Slovensku uplatňovať bežné pravidlá zdaňovania intrakomunitárnych obchodov s tovarmi a službami a budú narušené jednotné pravidlá platné vo všetkých členských štátoch," uviedol poradca ministra financií Peter Papanek.
Minister financií Ivan Mikloš v utorok požiadal predsedu parlamentu Pavla Hrušovského o zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, ktorá by mala opätovne prerokovať a schváliť prezidentom vrátený zákon o DPH tak, aby nadobudol účinnosť od 1. mája.
Zachovanie starej právnej úpravy dane po 1. máji naruší a ovplyvní podľa Papanka fungovanie daňových pravidiel v celej EÚ. Všetky členské štáty budú musieť všetky dodania tovarov na Slovensko zdaňovať daňou svojho štátu. "Ďalšie dodávky týchto tovarov v tuzemsku sa zdania slovenskou daňou, čím budú dvojito zdanené so závažným cenovým dopadom," uviedol.
Dovoz tovaru z členských štátov únie sa pre tento rok odhadoval vo výške 689 mld. Sk, čo je 75,5 % celkového dovozu do SR. "Ak predpokladáme priemernú sadzbu dane v členských štátoch EÚ vo výške 17,5 %, bude daň iných členských štátov predstavovať asi 120 mld. Sk bez možnosti odpočítania na vstupe slovenskými subjektmi," uviedol Papanek. Táto daň bude súčasťou základu dane pri zdanení tovarov a služieb v tuzemsku, t.j. premietne sa do cien tovarov a služieb, ktoré sa ďalej v tuzemsku zdania slovenskou sadzbou dane na úrovni 19 %, tovar teda bude zdanený dvakrát.
Vývoz tovaru do členských krajín EÚ sa pre rok 2004 odhadoval vo výške 728 mld. Sk, čo predstavuje približne 84,6 % celkového vývozu SR. "V tomto prípade dochádza k analogickej situácii ako pri dovoze tovaru, teda tiež k dvojitému zdaneniu," skonštatoval Papanek. Sadzba dane v SR vo výške 19 % bude predstavovať podľa neho daň približne 138 mld. Sk bez možnosti jej odpočítania na vstupe subjektmi členských krajín EÚ. Táto daň bude súčasťou základu dane pri zdanení tovarov a služieb v únii, t.j. premietne sa do cien tovarov a služieb, ktoré sa ďalej zdania priemernou sadzbou dane v EÚ na úrovni 17,5 % - tovar teda bude zdanený dvakrát.
Nový zákon o DPH, ktorý schválila Národnej rady SR 9. marca 2004, je podľa rezortu financií nevyhnutnou podmienkou fungovania jednotného trhu EÚ, ktorého súčasťou sa SR stane 1. mája 2004. Zákon obsahuje nové ustanovenia nevyhnutné na uplatňovanie dane v rámci jednotného trhu únie, v ktorom neexistujú fiškálne hranice medzi členskými štátmi. Pravidlá uplatňované pre dovoz tovaru do tuzemska a vývoz tovaru do zahraničia vo vzťahu k členským štátom nahradia nové pravidlá uplatňovania dane. Nové pravidlá sa týkajú obchodovania s tovarmi a službami medzi podnikateľmi z rôznych členských štátov a zabezpečujú výber dane v krajine určenia tovaru a služby.