Poslanci Národnej rady okrem platu dostávajú aj paušálne náhrady - ak nie sú z Bratislavy ide o necelých 35-tisíc korún. Europoslanci ich dostávať nebudú.
Hovorca ministerstva sociálnych vecí Martin Danko povedal, že návrh vychádza zo zahraničných skúseností. Zohľadňuje podľa neho platy dnešných europoslancov aj platy ich nových kolegov z pristupujúcich krajín. "Vyšiel nám takýto ekvivalent," povedal. Ministerstvo je však podľa neho ochotné o veci diskutovať.
"Na slovenské pomery a zo slovenského rozpočtu je to maximum, čo si aj ja viem predstaviť," vyhlásila kandidátka HZDS Irena Belohorská. Hovorí, že možno by bola ešte skromnejšia. Myslí si, že rozdiel v životných nákladoch v Bruseli a Bratislave europoslancom pokryjú rôzne diéty z rozpočtu europarlamentu.
Slovenskí europoslanci z Bruselu dostanú tisíce euro na sťahovanie, cestovné náklady, prevádzku svojich kancelárií a platy asistentov. Za každý rokovací deň budú mať nárok na diéty vo výške 262 euro.
Anna Záborská z KDH sa k platom vyjadrovať nechcela. V parlamente sa zdrží hlasovania, lebo sa jej "bezprostredne týka". Kandidát ANO Jozef Heriban zatiaľ nie je rozhodnutý, ako zahlasuje. "Uvidím, ako sa vyvinie diskusia." Za súčasnej slovenskej ekonomickej situácie sa mu zdá byť navrhovaná suma primeraná. "Aj keď to bude možno jedna z najnižších odmien, aké budú mať poslanci v európskom parlamente."
Líderka kandidátky Smeru, Monika Beňová, chcela, aby bol plat europoslancov rovnaký ako príjem slovenského veľvyslanca v Bruseli. Zatiaľ nevie, či by na rokovania iba dochádzala, alebo by sa do Bruselu či Štrasburgu, presťahovala. "Závisí to od toho, v akých budeme výboroch a od našej agendy." (rp)