TAŠKENT - Hlavným trhom metropoly Uzbekistanu Taškent včera otriasol výbuch, ktorý si vyžiadal najmenej 19 obetí, medzi nimi údajne jedno dieťa, a vyše dvadsaťšesť ranených. V tom čase sa ozvala aj ďalšia explózia v starobylom meste Buchara asi 600 km západne od Taškentu.
Podľa oficiálnych predstaviteľov išlo o teroristické výbuchy, miestne médiá špekulovali aj o samovražednej atentátničke.
Hovorca ministra zahraničia Ilham Zakirov už niekoľko hodín po výbuchu vyhlásil, že podozrivých páchateľov teroristického činu už zadržali, nemôže však prezradiť ich mená. "Páchateľmi sú medzinárodní teroristi vrátane skupín Hizb ut-Tahrir a Wahhábistov," povedal minister zahraničia Sadyk Safaiev. Uzbecká skupina Hizb ut-Tahrir vyhlasuje, že chce presadzovať islamský štát umiernenou cestou a v Uzbekistane je zakázaná.
Prezident Islam Karimov v súvislosti s teroristickým útokom prehovoril v štátnej televízii. V Taškente boli okamžite posilnené bezpečnostné opatrenia, v meste pracujú experti ministerstva vnútra. Okolie tržnice, kde výbuch nastal, uzavrel policajný kordón.
Obyvatelia Uzbekistanu, zvyknutí na zastrašovanie priamo predstaviteľmi štátnej polície a občasné záhadné úmrtia, sa aj teraz zrejme stanú prvými obeťami nielen teroristov, ale aj razantných protiteroristických akcií Karimovovho režimu.
Včerajšie explózie sú prvé od februára 1999, keď Taškentom otriasla séria bombových výbuchov. Vtedajšie atentáty, pri ktorých prišlo o život dvadsať ľudí a viac než sto bolo zranených, uzbecké vedenie pripísalo teroristickej organizácii Islamské hnutie Uzbekistanu (IDU), napojenej na teroristickú sieť al-Káida.
Pakistanské oficiálne zdroje vydali v sobotu vyhlásenie, že ich jednotky vážne zranili na afganskej hranici politického lídra IMU Tahira Juldaeševa.
Uzbekistan, 25-miliónový schudobnený, ale nerastným bohatstvom oplývajúci stredoázijský štát sa ponukou leteckých základní Spojeným štátom počas vojny v Afganistane stal členom protiteroristickej koalície vedenej z Washingtonu. Odvtedy bolo však vedenie štátu na čele s prezidentom Islamom Karimovom mnohokrát pod paľbou kritiky organizácií pre ľudské práva, niektorých európskych štátov aj Európskej banky pre obnovu a rozvoj za perzekúciu opozície a týranie politických väzňov a členov aj umiernených náboženských skupín. Karimovov režim napriek tomu ostal spojencom USA. (zo, reuters, čtk)