"Objav mikroorganizmov (dávnych či súčasných) na Marse alebo niekde inde v našej slnečnej sústave je len otázkou času," dodal Zdeněk Pokorný, riaditeľ brnianskej Hvezdárne a planetária Mikuláša Kopernika. Metán nie je v atmosfére Marsu stabilnou molekulou, vydrží v nej relatívne krátko - niekoľko stoviek rokov. Znamená to, že zachytený uhľovodík musí byť v atmosfére nejakým spôsobom obnovovaný.
Existujú dva spôsoby, ako by sa to mohlo diať - buď aktívnou sopečnou činnosťou, ktorú na planéte zatiaľ nezistili, alebo by plyn mohli produkovať mikróby. Obe možnosti sú z vedeckého hľadiska významné, druhá senzačná, píše BBC. Pokorný však uvádza ešte tretiu možnosť - kolíziu planéty s jadrom kométy, čo sme nepozorovali a k čomu mohlo dôjsť niekedy v uplynulých stovkách rokov.
"Je to veľmi zaujímavé zistenie, nemusí však priamo znamenať prítomnosť života. Dosiaľ bol známy iba dusík a oxid uhličitý," hovorí Příhoda o metáne. Informácia prichádza krátko po nedávnych objavoch robotov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktoré dokazujú, že na povrchu Marsu kedysi aktívne pôsobila tekutá voda.
Výskyt metánu astronómovia zaznamenali už v minulom roku výkonnými pozemskými ďalekohľadmi - infračerveným teleskopom umiestneným na Havaji a prístrojom čílskeho observatória Gemini South. Teraz ho potvrdili údaje zo špeciálneho Fourierovho planetárneho spektrometra sondy Mars Express Európskej kozmickej agentúry.
Keby sa dokázalo, že za produkciou metánu je sopečná aktivita, znamenalo by to významný vedecký objav s mnohými dôsledkami. Podpovrchové teplo by napríklad mohlo roztopiť ľad, ktorého prítomnosť už bola potvrdená, čím by sa mohlo vytvoriť prostredie vhodné na život.
Na Zemi metán produkujú baktérie z vodíka a oxidu uhličitého. Tieto pozemské mikróby nepotrebujú kyslík, takže sa predpokladá, že by tento druh mohol na Marse prežiť. Tomu, že na Marse kedysi existoval život, podľa Příhodu nahráva, že sa červená planéta v prvých fázach vyvíjala podobne ako Zem. "Je úplne možné, že tam v počiatočnej forme vznikol život a neskôr bol utlmený zmenou prostredia," uviedol astronóm.
Roboty NASA Spirit a Opportunity, ktorí od januára na planéte pracujú, na otázku pôvodu metánu odpovedať nemôžu - sú totiž určení na geologický prieskum.