BRATISLAVA - Predseda parlamentu a predseda KDH Pavol Hrušovský včera kritizoval premiéra Mikuláša Dzurindu, že šiel proti vláde a parlamentu, keď minulý týždeň v Bruseli naznačil, že Slovensko by sa vzdalo práva veta v oblasti spravodlivosti a vnútra a zachovalo by si ho iba pre dane a sociálnu politiku.
"Pán premiér nerešpektoval uznesenie Národnej rady v otázke obsahu návrhu európskej ústavy a takisto išiel aj proti uzneseniu vlády," povedal podľa TASR Hrušovský.
Minister spravodlivosti a vnútra, obaja z KDH, boli Dzurindovým postojom zaskočení. Hrušovský chce oživiť iniciatívu KDH, aby rozhodnutia národného parlamentu zaväzovali člena vlády pri jeho rokovaniach v Bruseli.
Poslanci nedávno neschválili novelu ústavy, kde KDH navrhovalo toto ustanovenie a opozícia zase neúspešne presadzovala vznik parlamentných vyšetrovacích výborov.
Vláda sa chystá predložiť novelu ústavy o eurovoľbách a jej súčasťou by mohla byť aj spomínaná iniciatíva KDH, ktoré však môže prísť aj s vlastným návrhom novely.
Predseda SMK Béla Bugár chce KDH podporiť. Podľa neho stačilo, keby premiér v Bruseli vyjadril svoj osobný názor s dôrazom na to, že ho musí konzultovať doma vo vláde. "Ale takto? Zriekne sa časti suverenity a pritom nemusí?" čuduje sa Bugár.
Poslankyňa SDKÚ Petra Masácová predpokladá, že jej strana bude naďalej proti tomu, aby člena vlády zaväzoval parlament. "Prijímanie niektorých legislatívnych aktov trvá niekedy aj roky. Neviem si predstaviť, kedy by sme mali vstupovať so svojím záväzným stanoviskom do tohto procesu," povedala.
Šéfka eurointegračného výboru Monika Beňová zo Smeru nie je proti návrhu KDH. Upozorňuje však, že KDH by sa s ním nemalo ponáhľať, lebo opäť skončí s neúspechom. "Treba vytvoriť vážnu skupinu ľudí, ktorí sa rozumejú ústavnému právu a inštitúciám únie a treba hľadať najvhodnejšiu podobu ustanovení," odporúča Beňová.
Poslanec Sergej Kozlík povedal, že v HZDS sú pripravení rokovať s KDH. "Ale keď sa máme dohodnúť, tak niečo za niečo." HZDS bude trvať na zriadení vyšetrovacích výborov.
Autor: sp