České matky totiž musia na rozdiel od žien v zahraničí stále naplno zvládať zamestnanie i chod domácnosti. Mať viac potomkov si preto radšej rozmyslí. V ČR na jednu ženu od 15 do 49 rokov pripadalo vlani podľa predbežných štatistík 1,18 narodených detí. Táto hodnota patrí k najnižším v Európe aj vo svete.
"Problém je v tom, že v ČR je práca iba na plné úväzky. V zahraničí, ak ženy s deťmi pracujú, tak na čiastočné úväzky," hovorí Dana Hamplová zo Sociologického ústavu akadémie vied ČR. V krajinách s pružným pracovným trhom, ako sú napríklad škandinávske štáty, je takzvaná plodnosť - teda priemerný počet detí na ženu - vyššia.
Väčšina českých žien by pritom podľa výskumov o čiastočný úväzok stála, dodala demografka.
V niektorých krajinách si uvedomujú aj zamestnávatelia, že keď sa ľuďom nedarí zladiť ich pracovné a rodičovské povinnosti, vzniká frustrácia, ktorá sa odráža aj na pracovných výkonoch. Prispôsobenie pracovných podmienok potrebám mladých rodičov bude znamenať pre zamestnávateľov v krátkej dobe konkurenčnú výhodu, tvrdí Irene Slama z rakúskeho ministerstva sociálnych vecí a generácií. Pretože vzdelaní mladí ľudia budú v budúcnosti pracovať predovšetkým v takých podnikoch, ktoré budú flexibilne zohľadňovať potreby rodiny.
Veľmi zaujímavé sú z tohto hľadiska práve práca na doma, pružný pracovný čas a pracovné úväzky na menej hodín. Takých miest je ale v Čechách aj na Slovensku zanedbateľné množstvo, pre zamestnávateľov sú údajne drahé. Matky v našich krajinách teda môžu alebo pracovať naplno a starať sa o rodinu, alebo z práce
odísť. Rodiny ale obvykle iba z jedného príjmu nevyžijú.
Podľa Aleny Králikovej zo spoločnosti pre rovnosť mužov a žien Gender Studies má na svedomí nízky počet detí práve neexistencia programov, ktoré by zjednodušili zladenie práce a rodiny. V Česku podľa nej cielená podpora rodín existuje len v prejavoch politikov.
Najnovšie trendy riadenia podnikov však potvrdzujú, že zamestnávateľom sa oplatí byť ústretovosť k zamestnancom. Podľa Bernardíny Bodnárovej z Medzinárodného strediska pre štúdium rodiny, pomoc zamestnancom pri zladení pracovných a rodinných povinností, prináša aj podnikom orientovaným na výkonnosť lepšie hospodárske výsledky.
V Čechách aj na Slovensku si ženy na rodičovskej dovolenke si síce môžu privyrobiť, reálne však môže pracovať iba malé percento z nich. Aj výška možného zárobku popri poberaní rodičovských príspevkov výrazne zaostáva za európskymi krajinami. V Rakúsku si napríklad rodič, poberajúci príspevok môže zarobiť viac ako 14 tisíc eur ročne.
Neexistujú napríklad ani jasle a škôlky vo firmách, ako je to bežné na mnohých miestach v zahraničí, vypočítala Králiková. "Ľudia si radšej najprv zabezpečia život a deti prichádzajú na rad až potom."
Autor: gal, čtk