Firmy sa teraz nemôžu spoliehať, že ak by skrachovala banka, v ktorej majú účet, majú zo zákona nárok na náhradu. Od mája sa rozšíri ochrana vkladov aj na mnohé z nich.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Ešte pred niekoľkými rokmi sa vzťahovala ochrana bankových vkladov iba na bežných ľudí. Neskôr sa rozšírila na fyzické osoby-podnikateľov a aj niektoré právnické osoby. Od mája sa bude týkať ešte väčšieho okruhu firiem.
"Od mája sa ochrana vkladov rozširuje aj na vklady právnických osôb s výnimkou vkladov bánk a ďalších finančných inštitúcií, poisťovní a obchodných spoločností, ktorých účtovná závierka musí byť povinne auditovaná, napríklad akciových spoločností," hovorí šéf Fondu ochrany vkladov Rudolf Šujan.
Firmy pre to, aby ich účet pod ochranu spadal, nebudú musieť väčšinou urobiť nič. "Úprava zákona o ochrane vkladov z roku 2001 predpokladala, že po vstupe Slovenska do Európskej únie, dokedy bola odložená účinnosť zákona, sa rozšíri okruh právnických osôb, ktorých vklady v bankách budú po začiatku účinnosti zákona chránené automaticky," vysvetľuje Roman Začka z Tatra banky.
Podobne budú postupovať aj ďalšie banky, medzi nimi Slovenská sporiteľňa či HVB Bank.
Inak sú na tom klienti ČSOB, ktorí musia v záujme nároku na náhradu za vklad niečo urobiť. "Ak ako právnická osoba spĺňate podmienky na ochranu vašich vkladov, treba vyplniť čestné vyhlásenie," informuje svojich klientov ČSOB. To je k dispozícii na každej pobočke a na internete. "Ak ho nevyplníte, nebude možné považovať vklad vašej spoločnosti za chránený," upozorňuje banka.
"ČSOB ani ďalšie banky nemajú potrebné informácie, na základe ktorých by vedeli samy určiť u všetkých právnických osôb, či majú mať vklady chránené. Je preto vhodné, aby klienti poskytli banke potrebnú informáciu a zabezpečili si tým správne zaradenie. Za týmto účelom majú na webstránke a všetkých pobočkách k dispozícii čestné vyhlásenie. Stačí vybrať jednu z možností, vyhlásenie potvrdiť a priniesť," vysvetlila hovorkyňa ČSOB Miriam Fuňová.
Banky v súvislosti s rozšírením nárokov na náhrady za nedostupné vklady budú prispievať do fondu viac. "Banky a pobočky zahraničných bánk ako účastníci systému ochrany vkladov platia do fondu ochrany vkladov pravidelne ročný príspevok, a to vo výške 0,75 percenta z objemu chránených vkladov za predchádzajúci kalendárny štvrťrok. Vlani uhradili 2,972 miliardy korún," povedal Šujan. Tieto peniaze fond použil na splácanie úveru od Národnej banky Slovenska, ktorý si vzal na vyplatenie náhrad za banky, ktoré padli pred tromi-štyrmi rokmi.
Percento, ktoré banky odvádzajú, nestúpne. Bude sa však počítať z viacerých vkladov, a teda aj vyššej sumy. "Rozšírením okruhu chránených vkladov o vklady právnických osôb sa nebude meniť percentuálna výška príspevku - tej-ktorej banke sa podľa miery rozšírenia môže zvýšiť základňa na výpočet, dosah nebude významný," predpokladá Šujan.
Firmy, ktorých sa ochrana nebude týkať
* banky,
* obchodníci s cennými papiermi,
* centrálni depozitári evidencie zaknihovaných cenných papierov,
* burza cenných papierov,
* komoditná burza,
* správcovské spoločnosti (vrátane majetku v podielovom fonde),
* poisťovne,
* doplnkové dôchodkové poisťovne,
* pošty,
* právnické osoby prevádzkujúce lotérie alebo iné podobné hry,
* Exportno-importná banka,
* právnické osoby, ktoré majú čo i len čiastočne podobný predmet činnosti ako vyššie uvedené,
* právnické osoby, ktoré musia mať účtovnú závierku overenú audítorom,
* štát,
* štátny fond,
* obce,
* vyššie územné celky,
* ich rozpočtové alebo príspevkové organizácie,
* orgány verejnej moci,
* právnické osoby, zriadené osobitným zákonom.