BRATISLAVA - Nevýhodné zmluvy, ktoré ako riaditeľ STV podpísal ešte Igor Kubiš, má na svedomí aj poslanec HZDS Dušan Jarjabek, hovorí dnešný riaditeľ televízie Rybníček. Za Kubišovho riaditeľovania bol Jarjabek šéfom Rady STV. Televízia neskôr zmluvy neplnila a dnes jej hrozí, že v súdnych sporoch prehrá až 800 miliónov korún.
Rybníček vychádzal z Kubišových vyjadrení zverejnených v denníku SME, rovnako ako aj z uznesení rady zo spomínaného obdobia. Kubiš napríklad tvrdil, že samotná Rada STV mu dala úlohu hľadať strategického partnera, ktorý by si prenajal vysielací čas na STV 2 a jeho postup neskôr odobrila. "Pokiaľ viem, bolo to na požiadavku vtedajšieho predsedu rady Jarjabka, ktorý žiadal, aby Kubiš získal finančné prostriedky, prípadne príjmy na STV 2 aj v súvislosti s možným prenájmom vysielacieho času," povedal Rybníček. "Nechám to bez komentára, k Rybníčkovým vetám sa budú vyjadrovať moji právnici," odpovedá Jarjabek.
Rybníček si myslí, že vtedajšia rada na čele s Jarjabkom nesie spoluzodpovednosť za to, čo sa stalo za Igora Kubiša. "Predovšetkým mám na mysli zmluvu s Beta Štúdiom na raňajkové vysielanie, ktorá najviac ohrozuje STV - je to absolútne nehorázna zmluva, ktorá spôsobuje televízii veľké problémy. Rovnako aj zmluva s Omegou."
Kubiš podpísal zmluvy na prenájom vysielacieho času tesne pred odchodom z funkcie. Jeho nasledovník Milan Materák ich, rovnako ako Rybníček, považoval za nevýhodné, preto ich neplnil, no nevypovedal ich súdnou cestou. Spoločnosti televíziu zažalovali.
"Zmluvy boli pripravované veľmi dlho," povedal v rozhovore pre SME Kubiš. "Proces hľadania strategického partnera pre (program) STV 2, ktorý sme nestačili finančne ťahať, bol dlhodobý - minimálne rok dopredu. Našli sme ho v podobe Beta Štúdia. Celý tento proces bol preverovaný, konzultovaný a schvaľovaný Radou STV a de facto ňou odobrený."
Jarjabek tvrdí, že rada žiadne zmluvy nevidela. Uznesenia rady z rokov 1997 a 1998 však dokladujú, že Kubiša skutočne zaviazala hľadať strategického partnera a že sa zaoberala návrhmi zmlúv na prenájom vysielacieho času s Beta Štúdiom, Omegou i spoločnosťou Rotunda.
MIRKA KERNOVÁ
Koprodukčné zmluvy, pre ktoré sú najväčšie spory, boli označované za skrytú privatizáciu STV 2
Najvážnejšie spory STV vedie pre koprodukčné zmluvy so spoločnosťou Omega - zmluva na výrobu relácie o počasí a s Beta Štúdiom - dve zmluvy: jedna osemročná na trojhodinové raňajkové vysielanie a druhá štvorročná na päťhodinové popoludňajšie vysielanie. V prvom prípade už prvostupňový súd rozhodol, že televízia musí zaplatiť asi 100 miliónov.
Za projektom Beta Štúdia bol podľa Dušana Jarjabka okrem Milana Sedláčka aj bývalý šéf mediálneho oddelenia HZDS Marián Kardoš, ktorého pred časom Richard Rybníček prijal za redaktora svojho nového spravodajstva.
STV hrozí v blízkom čase súdna prehra za asi 680 miliónov korún. "Je to dlh z minulosti," vysvetľoval členom Rady STV Richard Rybníček. Spomenul Dušana Jarjabka, ktorý ako šéf Rady STV podľa neho musel o zmluvách vedieť, Igora Kubiša, ktorý ich podpisoval, i Milana Materáka, ktorý ich neplnil, ale súdne nevypovedal.
Zmluvy Rybníček považuje za pokus o akúsi "nepriamu privatizáciu" druhého okruhu. "STV urobí všetko preto, aby nezaplatila ani korunu." Už pri príprave zmlúv ich tak označili viacerí odborníci.
Vtedajšia opozícia sa privatizácii snažila zabrániť už skôr, keď predložila dve tzv. Ftáčnikove novely. Prvá v júni 1997 určila, že STV bude využívať na plnenie svojich úloh oba vysielacie okruhy, čím sa zamedzilo pripravovanej privatizácii druhého kanála, na ktorú bola vybraná spoločnosť Pro TV. Napriek tomu Rada a vedenie STV pokračovali v hľadaní strategického partnera, ktorý by si vysielací čas prenajal.
Vtedy opozícia pripravila druhú novelu, že verejnoprávne médiá môžu vysielať relácie dodané z externého prostredia, ale nemôžu za dodaný program považovať celú vysielaciu skladbu, čiže zostavu viacerých relácií.
Zmluvy so spoločnosťou Beta Štúdio či Rotunda (blízka spoločnosti Pro TV), aj tak zneli na výrobu niekoľkohodinového vysielania. (hr)
september 1997
* Rada pripomienkovala koprodukčnú zmluvu s Beta Štúdiom na výrobu programu Dobré ráno, Slovensko. Pripomienky spracovala členka Jelínková a Kubiš ich mal zapracovať, čo podľa uznesenia aj splnil. Rada potom vzala na vedomie upravený návrh zmluvy.
október 1997
* Rada vzhľadom na nepriaznivú ekonomickú situáciu okruhu STV 2 uložila Kubišovi úlohu hľadať strategického alebo koprodukčného partnera. Kubiš potom radu oboznámil s návrhom koprodukčnej zmluvy o spoločnej výrobe programu pre STV 2 so spoločnosťou Rotunda. Rada mala pripomienky, ktoré Kubiš do zmluvy zapracoval. Vyžiadala si od neho aj kvantifikáciu ekonomickej efektívnosti a finančnú špecifikáciu, čo splnil.
1997 - 1998
* Rada si niekoľkokrát vyžiadala kópie všetkých pripravovaných či platných koprodukčných zmlúv STV s externým prostredím. Riaditeľ ich predkladal. Na analýzu zmlúv vznikla komisia z dvoch členov Ferka a Jelínkovej, ktorí pripravili správu o zmluvách, niektoré na ich výzvu Kubiš vyhodnotil - napríklad aj zmluvu s Omegou. (hr)