Bohumil Hrabal už nemusí byť len pábitel

Spisovateľ Bohumil Hrabal je v Čechách legenda, akýsi "duchovný klenot" vzdelanejšej časti národa. Ako to už s legendami býva, hoci skoro každý o Hrabalovi "niečo počul", len málokto z mladšej generácie sa skutočne zoznámil s jeho tvorbou. Zajtra by ...

Spisovateľ Bohumil Hrabal je v Čechách legenda, akýsi "duchovný klenot" vzdelanejšej časti národa. Ako to už s legendami býva, hoci skoro každý o Hrabalovi "niečo počul", len málokto z mladšej generácie sa skutočne zoznámil s jeho tvorbou. Zajtra by sa bol dožil deväťdesiatich rokov - a to je celkom vhodná príležitosť ukázať rozpor medzi legendou a umelcom.

Predovšetkým je Hrabal známy hlavne vďaka filmom Jiřího Menzela (Ostro sledované vlaky, Postřížiny, Slavnosti sněženek), ktoré sa vyznačujú množstvom dobre zapamätateľných "figúrok". A tiež javom, ktorému sa v Česku hovorí "láskavý humor" a ktorý väčšinou znamená idealizáciu každodenného života vrátane života vo veľmi nepriaznivých obdobiach. Menzelove filmy však vydávajú o jeho diele asi rovnaké svedectvo ako fotografie konzervy o chuti sardiniek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

A čo horšie: spôsobujú, že Hrabal je de facto považovaný za jednu z tých "láskavo-humorných figúrok", za takzvaných pábiteľov, čo je síce jeho vlastné slovo, ale ustavičným žurnalistickým opakovaním zbavené obsahu, a teda neznesiteľné. Odtiaľ je už len krôčik k častým gýčovitým rozprávkam o spisovateľovi, ktorý sa "slobodne potĺka s priateľmi po krčmách, počúva, čo si dobrí ľudia rozprávajú, a raz za čas historky hodí na papier".

Ďalším problémom je, že Hrabal sa javí ako postava veľmi nejednoznačná. Publikoval hŕbu kníh, niektoré v niekoľkých verziách. Napríklad vďaka Oscarom ocenenému filmu zrejme najznámejšie Ostro sledované vlaky (1965) sa zrodili z pôvodne surovej prózy Kain (1949). Hrabal vtedy vyšiel v ústrety tomu, čo sa od spisovateľa čakalo, a napísal na základe skvelého textu o bezvýchodiskovej ľudskej situácii konvenčnú knihu s de facto ideologickým vyznením.

SkryťVypnúť reklamu

V 70. a 80. rokoch síce oficiálne publikoval, ale boli to redaktorsky upravené texty, prerobené tak, aby ich autor z vlastnej vôle asi neprepísal či - čo sa týka poviedok - nezostavil. To je prípad kníh ako Slavnosti sněženek (1975), Krasosmutnění (1979) a ďalších.

Najlepšie Hrabalove práce pochádzajú z dôb, keď ho objavili básnici Jiří Kolář a Josef Hiršal - surové "totálne realistické" prózy z 50. rokov, keď sa živil ako robotník, keď žil v pražskej Libni a zaznamenal jej kúzlo i dusivú atmosféru v spoločnosti. V týchto textoch nevychádza ako "láskavý" autor, a preto po publikovaní vyvolali u "usporiadanej" verejnosti silnú nechuť. Spomenúť treba prvé dve oficiálne vydané zbierky poviedok Perličky na dně (1963) a Pábitelé (1964). Cenné sú, samozrejme, i neskoršie prózy, ktoré - a to je zase Hrabalovský paradox - mohli vyjsť len v exile, a to v tých 80. rokoch, keď jeho menej kvalitné knihy publikovali socialistické nakladateľstvá.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: ADAM DRDA, Praha

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 393
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 990
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 215
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 103
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 784
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 652
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 646
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu