Ukázalo sa, že tieto texty boli prebraté zo zahraničných médií, najčastejšie z internetového vydania časopisu Der Spiegel. Zástupcovia denníka SME navštívili osobne Andreasa Borchholteho, vedúceho kultúrnej rubriky Spiegel Online, a ospravedlnili sa, pričom Der Spiegel naše ospravedlnenie prijal.
Vydavateľstvo sa pokúšalo vypátrať človeka, ktorý mal publikovať pod pseudonymom Edwin Grassmeier. Údajne ide o Hansa Petra Bergera, ktorý strávil istý čas v Tübingene, ale dnes tam už nežije. Jediný nepriamy dôkaz o jeho existencii je telefonát redaktorky Marty Frišovej-Šimečkovej z minulého roku. H. P. Berger poslal do redakcie aj email, v ktorom sa denníku SME ospravedlnil, ale uviedol v ňom falošné telefónne číslo a falošnú adresu. Napriek niektorým ďalším indíciám o tom, že existuje, sa nám ani intenzívnym pátraním nepodarilo dokázať identitu a prípadnú existenciu tohto človeka. Isté je, že nie je a nebol spolupracovníkom DPA.
Zodpovednosť za publikovanie týchto článkov na seba prevzala Andrea Puková, vtedajšia vedúca oddelenia kultúry, ktorá sa rozhodla odísť z redakcie denníka SME a podpísala dohodu o výpovedi zmluvy k 5. marcu 2004. Tým považuje vydavateľstvo tento prípad za uzavretý a nebude sa k nemu viac vyjadrovať.
Vydavateľstvo zavádza postihy pre redaktorov, ktorí by sa uchýlili k praktikám preberania textov bez citovania zdroja. Pre redakciu denníka SME začnú platiť podstatne prísnejšie pravidlá a sankcie za ich porušenie – od vysokých finančných pokút až po prepustenie zo zamestnania.
Denník SME a Petit Press sa usilujú otvorene vyrovnať s týmto problémom. Z toho dôvodu informujeme verejnosť o krokoch, ktoré sme urobili.
Autor: generálny riaditeľ Petit Press, a. sMartin M. Šimečka, šéfredaktor denníka SME