Európska únia si musela priznať, že bola príliš ambiciózna v ekonomickej oblasti, utvorila však ďalší ambiciózny plán boja proti terorizmu a s uspokojením konštatovala, že týždne nehybné vody pri prerokúvaní euroústavy sa rozhýbali. Taký je výsledok summitu rozšírenej únie, ktorý sa včera skončil v Bruseli.
O summite všetci hovorili ako o stretnutí v tieni terorizmu. Hoci európski lídri ako jeden muž hovorili o potrebe s ním bojovať, ozývajú sa hlasy, že únia bude mať čo robiť, aby svoju protiteroristickú stratégiu splnila.
Ide hlavne o prijatie jednotného európskeho zatykača v členských krajinách. Hoci mal platiť už od začiatku tohto roka, írsky premiér Bertie Ahern v Bruseli naznačil, že niektoré krajiny to nestihnú skôr ako na začiatku budúceho roka.
Problém je aj v tom, že Európska komisia nemá žiadne páky na to, aby členské krajiny prinútila v tomto smere k väčšiemu pokroku. "Nemáme žiadne kompetencie konať v tejto oblasti proti členským štátom," povedal predseda komisie Romano Prodi. Ambície prijať niektoré opatrenia do konca júna sa teda nemusia naplniť: jednoducho preto, že sa nestihnú.
Až uplatňovanie protiteroristickej stratégie ukáže, do akej miery sa podarí koordinovať výmenu spravodajských informácií medzi členmi únie, aj ako sa v praxi prejavia názory "veľkej päťky" (Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko a Španielsko). Tieto krajiny totiž príliš nechcú sprístupňovať svoje spravodajské informácie ostatným. Pre postoje Nemecka a Francúzska tiež zapadla myšlienka na utvorenie "európskej CIA".
Väčší optimizmus vzbudzuje európska ústava. Aj keď európski lídri po skúsenostiach z minulého obdobia nechceli hovoriť o konkrétnych dátumoch jej prijatia, panuje zhoda, že by to malo byť do júnového summitu Európskej únie. Krajiny V4 a Beneluxu, ale aj Írsko hovoria o ešte skoršom termíne: do volieb do Európskeho parlamentu 13. a 14. júna. To sa však nepáči Britom ani Francúzom, ktorí nechcú, aby sa voľby europoslancov premenili na referendum o euroústave.
Napokon okrem problematického ustanovenia o hlasovaní dvojitou väčšinou, v ktorom ustupujú Španieli a Poliaci, má euroústava ešte stále asi dvadsať sporných bodov.
Hoci írsky premiér Ahern hovorí, že chce rokovania o novej ústave začať už na budúci týždeň, minimálne v prípade Španielska to bude problém. Nová Zapaterova vláda totiž začne fungovať až v polovici apríla.
Únia tiež musela skonštatovať, že jej Lisabonská stratégia - teda plán únie, že do roku 2010 bude najvýkonnejšou ekonomikou sveta - sa nepodarí splniť. Vyzvala však na štrukturálne ekonomické reformy. Akýkoľvek posun v tejto oblasti však znemožňuje spor vnútri únie o financovaní spoločných únijných politických štruktúr v rokoch 2007 - 2013.
JANA MIKUŠOVÁ, Brusel