
Vodca novej ľavicovej strany Marek Borowski s kolegami. FOTO - REUTERS
Zakladatelia nového zoskupenia, ktorých lídrom sa stal predseda parlamentu za SLD Marek Borowski, nepočkali na zasadanie špičiek SLD, zvolané urýchlene na dnes. Schôdzka mala byť posledným pokusom zachrániť jednotu vládnej strany.
Do novej strany zatiaľ vstúpilo 22 bývalých poslancov a 5 senátorov SDL. Predsedníčkou novej parlamentnej frakcie bude prvýkrát žena, Jolanta Banachová. "Tvoríme stranu, ktorej cieľom bude služba štátu, a nie zhromažďovanie moci," tvrdí Borowski. Ako tri programové piliere novej strany uviedol zdravý štát, sociálnodemokratické tradície a otvorenie sa Európe.
Novopečená strana vyjadrila ochotu podporiť novú vládu, ktorá by zabezpečila jej programové ciele. "Keď sa po odstúpení Millera nepodarí zostaviť vládu, ktorá nebude bezmocná, tak by sa mali konať predčasné voľby," povedal Borowski.
Premiér a nedávno ešte predseda SLD Leszek Miller, nachádzajúci sa na summite únie v Bruseli, najprv odmietol rozpad strany komentovať. Večer oznámil svoje odstúpenie.
Už pred Millerovým večerným oznámením o odchode sa o jeho odstúpení uvažovalo. Podľa predpovedí mal oznámiť svoje odstúpenie zajtra na 4. mája čiže ihneď po vstupe Poľska do Európskej únie (4. mája bude prvý pracovný deň, 3. je štátny sviatok).
Ako jeho nástupcovia, ktorí by mohli rátať aj s podporou Borowského skupiny, prichádzajú do úvahy dvaja bývalí premiéri a dnes ministri Millerovej vlády: minister vnútra Józef Oleksy a zahraničia Wlodzimierz Cimoszewicz, prípadne aj Marek Belka, bývalý minister financií, ktorý je dnes vysokým funkcionárom medzinárodnej správy v Iraku.
"Teraz už nikdy nebude hlavným faktorom v dejinách Poľska komunistická alebo postkomunistická strana," komentoval rozpad v SLD Jan Rokita, predák opozičnej liberálnej Občianskej platformy, dnes najpopulárnejšej strany v Poľsku. Doteraz sa ľavicová časť politickej scény zdala veľmi jednotná, na rozdiel od pravice, ktorej zoskupenia sa rozpadávajú stále. Klub SLD je však aj naďalej najväčším v Sejme.
Pre Borovského to už bude štvrtá strana, v ktorej bude po roku 1989 členom. Predtým bol členom poľskej komunistickej strany, z tej postupne vznikla SLD.
SDL v posledných voľbách v jeseni 2001 presvedčivo vyhrala, teraz však jej preferencie klesli pod 10 percent. Posledné udalosti pripomínajú príbeh Volebnej akcie Solidarita, zoskupenia, ktoré vládlo v Poľsku v rokoch 1997 - 2001. Vtedy tiež, ako reakcia na klesajúce preferencie, vznikla z nej Občianska platforma.