Gruzínsko stále žije v eufórii. Občania si zvolili do čela štátu tridsaťpäťročného, západne orientovaného Saakašviliho. V zajtrajších voľbách podľa predpovedí zvíťazí prezidentova strana "Národné hnutie - demokrati", ktorá mala vyhrať už novembrové voľby. Falzifikácia výsledkov a manipulácia s voličmi ale spôsobili, že pokus o vytvorenie parlamentu sa nepodaril a voľby boli po zvrhnutí prezidenta Eduarda Ševardnadzeho vyhlásené za neplatné. Ich opakovanie má svetu dokázať, že Gruzínsko na čele s novým prezidentom nastúpilo na cestu demokracie a že sa definitívne lúči s komunistickou minulosťou a s Ševardnadzeho mafiánskym štátom. Kandidáti Národného hnutia sa dopredu demonštratívne vzdali poslaneckej imunity. Minulý parlament bol totiž nenávidený práve pre silné postavenie mafie, ktorej členov chránila pred postihom imunita.
O parlamentné kreslá sa uchádza 14 strán a 5 blokov. Oproti minulej kampani z volebnej súťaže vypadol Zväz občanov Gruzínska, strana exprezidenta Ševardnadzeho. Opäť sa však začal angažovať Konstantin Gamsachurdia, syn prezidentského predchodcu Ševardnadzeho, gruzínskeho intelektuála Zviada Gamsachurdiu. Jeho vláda síce skončila občianskou vojnou a on sám spáchal samovraždu, stále má však svojich obdivovateľov. Veľké očakávania sú spojené s kontroverznou stranou Zväz demokratickej obrody vedenou vodcom Aslanom Abašidzem z Ažarskej gruzínskej republiky. Tento lokálny líder časti Gruzínska ležiaceho na čiernomorskom pobreží sa v posledných týždňoch stal svetovo známym, keď takmer vyprovokoval občiansku vojnu. Separatistický program Abašidzeho strany však mimo Adžárska asi nenájde veľa priaznivcov. V samotnom Adžarsku sa obyvatelia hlavne obávajú nového konfliktu, ktorý by Abašidze mohol vyprovokovať. Adžarský líder má k dispozícii slušne vyzbrojenú armádu a podporu Moskvy.
Favorit volieb, Saakašviliho strana podľa prieskumov teraz nemá konkurenciu. O ďalšie pozície sa bude tvrdo bojovať. Podľa Centra politických výskumov v Tbilisi si najviac kresiel rozdelia Národné hnutie, Republikánska stranu a Spojené národné sily Gruzínska - konzervatívci. Strana adžarského lídra Abašidzeho sa do parlamentu dostane pravdepodobne tiež, ale silná opozícia Saakašvilimu zatiaľ zrejme nevznikne.
Analytik: Konflikt už nehrozí
O voľbách v novej gruzínskej ére a etnickom napätí hovoril analytik Gruzínskej nadácie strategických a medzinárodných štúdií ALEXANER RONDELI.
Ako súvisia parlamentné voľby a konflikt s Adžarskom?
"Problém Adžarska je problémom jedného muža.Tu nejde o nejaký separatizmus. Len Aslan Abašidze zarába na clách v prístave Batumi. Jeho klan sa dopúšťa kriminálnych činov voči ľuďom, ktorí už nechcú viac tolerovať toto malé feudálne kráľovstvo. Ševardnadze sa Abašidzeho bál, lebo ho otvorene podporovalo Rusko. Keď prišiel Saakašvili, Abašidze sa zľakol. Ako sa blížili voľby, Abašidze zisťoval, že ak nebude ľudí terorizovať, nezvíťazí."
Niektorí pozorovatelia sa obávajú, že za Saakašviliho vlády sa v Gruzínsku nebude dariť menšinám...
"Je pravda, že Saakašvili sa veľmi aktívne usiluje o navrátenie separatistických oblastí Abchádzka a Osetska. Ale nie je argesívny, chce, aby sa to stalo cestou politického rozhodnutia. Ale etnický konflikt už nehrozí. Ľudia si pamätajú, aká strašná je etnická vojna."
Vaša volebná prognóza?
"Saakašvili bude mať problém s volebnou účasťou. Pokúša sa využiť nedávny konflikt v Adžarsku, aby ľuďom ukázal nejakého nepriateľa a prilákal ich k urnám. Abašidze zase urobí všetko, aby prekazil voľby v Adžarsku, lebo sa bojí, že sa ukáže, že ho ľudia nechcú."
Čo je Saakašviliho najväčší problém?
"Nemá poriadny tím. Gruzínsko nemá modernú politickú elitu. S príchodom Saakašviliho cítiť aj viac autocenzúry. Je to mladý vodca, ľudia aj médiá akoby mu to nechceli pokaziť, sympatizujú s ním." (zo)