NITRA - Rozpočet Nitrianskeho samosprávneho kraja na tento rok je stále otvorený. "Nevieme, aký objem finančných prostriedkov dostaneme na školstvo," vysvetľuje predseda Milan Belica.
V oblasti kapitálových výdavkov dostáva kraj 107 miliónov korún, čo je o 70 miliónov menej ako vlani. Zdravotníctvo dostáva na tento rok 11 miliónov korún, čo je o 43 miliónov menej ako minulý rok. "Peniaze na zdravotníctvo vystačia iba na havarijné situácie, nie na investičný rozvoj. Nespoliehame sa však iba na štátne zdroje. Náš kraj podal najviac projektov na čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych európskych fondov. Projekty si podali nemocnice a školy - na riešenie úspor energií, zatepľovanie, výmenu okien. Či ich dostaneme, nevieme, no kto podá najviac projektov, má najväčšiu pravdepodobnosť, že získa najväčšie množstvo peňazí," usudzuje predseda.
(bej)
Banskobystrický kraj dá na mzdy učiteľov viac
BANSKÁ BYSTRICA - Banskobystrický samosprávny kraj vyčlení na mzdy a prevádzku škôl vo svojej pôsobnosti viac, ako mu stanovuje zákon. Podľa regionálnej samosprávy sú financie, ktoré školám vyčlenilo ministerstvo, nedostačujúce.
Zriaďovateľ zo zákona musí uvoľniť pre školy minimálne 80 percent z výšky mzdového a 75 z prevádzkového normatívu. Kraj však pre školy schválil minimálne 92 percent zo mzdového a 90 percent z prevádzkového normatívu.
Poslanci samosprávneho kraja ešte vo štvrtok rozhodli, že združené stredné školy dostanú dokonca 100-percentný normatív. Zdôvodnili to tým, že školy už prešli racionalizáciou.
Jednou zo škôl, ktorým kraj poskytne 100-percentný normatív, je aj zlúčená škola (zo 4 stredných škôl), kde od septembra bude fungovať pilotné centrum pre automobilový priemysel. Centrum bude okrem nových absolventov rekvalifikovať nezamestnaných, ale aj preškoľovať pedagógov pôsobiacich v tejto oblasti.
(wm)
Sklamaná samospráva hľadá peniaze na oslavy
BANSKÁ BYSTRICA - Samosprávne kraje v súvislosti s májovými oslavami očakávali od štátu finančnú injekciu pol milióna korún. Rozhodnutie vlády, že oslavy bude financovať iba v Bratislave, u predstaviteľov regionálnej samosprávy vyvolali sklamanie.
"Sme sklamaní z rozhodnutia vlády, že znova preferuje len Bratislavu. Máme pripravené kultúrne akcie nielen v regióne, ale aj v Bruseli a v Londýne. Peňazí je však málo. Ministerstvo nám odporučilo, aby sme si našli sponzorov," reagoval Rudolf Gízel, šéf odboru regionálneho rozvoja Banskobystrického samosprávneho kraja.
Aj napriek nedostatku peňazí regionálna samospráva v spolupráci s mestom Banská Bystrica pripravuje oslavy vstupu do Európskej únie.
Gízel hovorí, že ak by oslavy vstupu mali mať aspoň nejakú úroveň, potrebovali by vyčleniť minimálne 150-tisíc korún.
Banskobystrický magistrát rozhodnutie vlády neprekvapilo. Mesto vyčlení približne 80-tisíc korún na oslavy v meste.
(wm)