Tento krok sa však zatiaľ minul účinku a kurz sa včera vychýlil len mierne. "Po oznámení rozhodnutia bankovej rady sa kurz v prvom momente síce oslabil zo 40,22 na 40,28, ale postupne sa vrátil na takmer rovnakú úroveň," komentoval vývoj na trhu Juraj Zabadal, díler Slovenskej sporiteľne. "Ak by však centrálna banka sadzby neznížila, posilnenie by bolo oveľa prudšie," dodal.
Dôvodom je, že trhy počítali so znížením úrokov a v kurze koruny to bolo zakomponované už dávno. "Aby došlo k želanému oslabeniu kurzu, muselo by byť zníženie úrokov oveľa razantnejšie - jedno až dve percentá," povedal Zabadal.
Guvernér centrálnej banky Marián Jusko na otázku, či bolo zníženie úrokov o pol percentuálneho bodu dostatočné, keďže koruna takmer nezareagovala, odvetil: "Ja by som to tak rýchlo nehodnotil a počkal by som na ďalší vývoj." Podľa dílerov výraznejšie oslabenie neprinesú ani nasledujúce dni. "Napriek tomu, že úrokový diferenciál sa výrazne znížil nepredpokladáme, že sa zastaví tendencia zhodnocovania meny," prognózuje Marek Gábriš, ekonomický analytik ČSOB. "V najbližšom období bude kľúčové najmä referendum o predčasných voľbách. Jeho neúspech môže odštartovať ďalšiu vlnu príkazov na nákup korún. V takomto prípade očakávame aktívnejšie zásahy zo strany NBS. Buď intervencie, ponechanie prebytku likvidity na trhu, alebo ďalšia redukcia sadzieb," dodal Gábriš.
Hoci banková rada svojím rozhodnutím sledovala aj zníženie špekulatívneho kapitálu, ktorý zarába na vysokom úrokovom diferenciáli, podľa ekonómov sa výrazne neobmedzí. "Momentálne 6-percetné úročenie slovenskej meny je pre krátkodobý kapitál stále zaujímavé," myslí si Zabadal.
Príliš rýchle zhodnocovanie meny môže podľa centrálnej banky spôsobiť problémy podnikom. "Podniky, ktoré exportujú, môžu mať pri silnej domácej mene problém predať svoju produkciu," pripúšťa Blaščák. "Koruna sa síce v priebehu prvých troch mesiacoch tohto roka posilnila už o 2,2 percenta, čo je takmer rovnaké kurzové zhodnotenie ako v priebehu celého minulého roka, či to však pôsobí destabilizujúco pre podniky, sa nedá jednoznačne povedať," tvrdí. Centrálna banka podľa neho chcela pomôcť ekonomike, ktorá je výrazne orientovaná na export.
Zníženie sadzieb uvítali podnikatelia združení v Klube 500. Ďalšie prudké posilnenie koruny by podľa podnikateľov mohlo priamo existenčne ohroziť niektoré vývozne orientované podniky.
Kedy menila NBS úroky naposledy
za minulý rok | zmena | dôvod |
december 2003 | zníženie o 0,25 % | dobré výsledky zahraničného obchodu a obavy NBS z klesajúceho |
domáceho dopytu, ktorý by mohol spomaliť hospodársky rast | ||
september 2003 | zníženie o 0,25 % | vývoj kurzu koruny, priaznivý vývoj inflácie |
a deficitu bežného účtu platobnej bilancie |
Nové úrokové sadzby NBS
Základná úroková sadzba 5,50 %
Limitná úroková sadzba na dvojtýždňové REPO tendre 5,50 %
Úroková sadzba na jednodňové refinančné obchody 7,00 %
Úroková sadzba na jednodňové sterilizačné obchody 4,00 %
Čo by malo znamenať zníženie úrokov?
* zlacnenie úverových prostriedkov,
* zníženie úrokov z vkladových produktov komerčných bánk,
* oslabenie kurzu meny, pretože nižšie úroky znamenajú menšiu atraktivitu meny. Tým klesá dopyt po nej a znižuje jej cenu, teda výmenný kurz.
Kto rozhoduje o úrokochBanková rada
je najvyšším riadiacim orgánom NBS, určuje menovú politiku a nástroje na jej uskutočňovanie a rozhoduje o menových opatreniach.Guvernéra a viceguvernéra schvaľuje parlament a vymenuje prezident.
Členovia:
Marián Jusko - od roku 1999 je guvernérom NBS, zastupuje banku v MMF, Európskej banke pre obnovu a rozvoj, Medzinárodnej investičnej banky a Medzinárodnej banky pre hospodársku spoluprácu
Elena Kohútiková - viceguvernérka NBS, externá poradkyňa prezidenta, alternárka guvernéra v skupine svetovej banky
Ivan Šramko - bývalý guvernér Instrobanky, súčasný člen predstavenstva Tatra banky, člen predstavenstva Slovensko-rakúskej obchodnej komory
Jozef Košnár - profesor na Ekonomickej univerzite, externý spolupracovník SAV
Ján Mathes - riaditeľ peňažného úseku NBS
Karol Mrva - riaditeľ obchodno-devízového úseku NBS