Rýľovať záhradu by sme mali aspoň týždeň pred siatím a sadením, aby zem stihla uľahnúť. Potrebujeme na to vhodné náradie, primeraný odev a obuv. V ťažkom oblečení sa rýchlo zahrejeme a zapotíme. Na nohy sú najvhodnejšie celé šnurovacie topánky, nie gumové čižmy alebo tenisky. Pevnou a dobre opracovanou násadou na rýli alebo rýľovacích vidlách predídeme vzniku pľuzgierov na dlaniach.
Najskôr si vytýčime priestor určený na rýľovanie. Ak je väčší, plochu si rozdelíme na menšie úseky, ktoré zvládneme v stanovenom čase. Keď sa ponáhľame, ide to na úkor kvality. Navyše sa unavíme a prácu si znechutíme.
Zeminu z prvého porýľovaného radu neprevraciame na ešte nespracovanú zem, ale ju odložíme na kôpku mimo vytýčeného priestoru. Až zeminu z druhého riadku prevrátime do prázdneho miesta v prvom rade. Dbáme na to, aby hĺbka prevracanej pôdy bola asi 20 až 25 centimetrov. Ak "odkrajujeme" tenšie plátky, menej sa namáhame a pôda bude kvalitnejšie preložená. Takýmto spôsobom postupujeme až do konca. Poslednú brázdu zaplníme zeminou odloženou z prvého radu na začiatku rýľovania.
JOZEF POBJECKÝ