Š. H., Dunajská Lužná
Zdurenie výhonkov vašich malín a ostružín spôsobil krasoň ostružinový (Agrilus aurichalceus) . Je to kovovolesklý, modrozelený alebo bronzovozelený chrobák so štíhlym, 5 až 8 milimetrov dlhým telom. Za rok má jednu generáciu a prezimuje v štádiu vyvinutých lariev vo výhonkoch malín alebo ostružín. Larvy sa vo výhonkoch aj kuklia a dospelé chrobáky ich opúšťajú zvyčajne v máji alebo júni. Po párení samičky kladú vajíčka jednotlivo ešte na zelené časti výhonkov. Vyliahnuté larvy sa prežierajú do výhonkov a pod ich pokožkou začínajú vyhlodávať chodbičku v tvare špirály. Nad chodbičkami sa pokožka mierne zdurí a miestami pozdĺžne praská. V zdurených častiach sa neskôr obmedzí alebo úplne preruší prúdenie rastlinných štiav a dochádza k postupnému odumieraniu výhonkov. Za silného vetra sa výhonky v mieste poškodenia často lámu. Škody spôsobené krasoňom ostružinovým môžu byť v oblastiach intenzívneho pestovania malín a ostružín pomerne veľké. Napriek tomu by sme mali vystačiť s mechanickým odstraňovaním a spálením zdurených výhonkov s prezimovanými larvami škodcu pri jarnom reze spomenutých drevín.
Na jeseň som presadila niektoré izbové kvetiny do lesnej hrabanky. Keď ich polievam, na povrchu zeminy poskakuje drobný biely hmyz. O akého škodcu ide a ako ho môžem zničiť?
E. K., Trstín
Sú to chvostoskoky (Collembola), ktoré na seba upozornia práve pri polievaní rastlín, pretože zálievková voda ich vyplaví na povrch substrátu. Väčšina druhov chvostoskokov sa živí rozkladajúcimi sa organickými látkami, preto sú bežnou súčasťou lesnej pôdy, odkiaľ ste ich preniesli do črepníkov vašich kvetín. Aj keď ich prítomnosť pestovateľov znepokojuje, len zriedkavo poškodzujú podzemné časti rastlín. S postupným rozkladom organických látok v zemine miznú aj chvostoskoky. V odôvodnených prípadoch ich možno zničiť prípravkami Basudin 600 EW alebo Sumithion Super vo forme zálievky.
Ing. JURAJ MATLÁK