Samček kačičky mandarínskej má atraktívne sfarbené perie.
FOTO - ARCHÍV
V chovoch hrabavej a vodnej hydiny, ale aj holubov a exotických vtákov bývajú poruchy v operení pomerne časté. Ich škála je široká, spomenieme aspoň niektoré z nich. Môžu byť:
* neinfekčného pôvodu , vtedy sú podmienené geneticky alebo nesprávnou výživou, pôsobením hormónov, nevhodným ustajnením, stresom;
* infekčného pôvodu , vyvolané parazitmi, baktériami, vírusmi či plesňami.
Príčinu geneticky podmienených chýb treba hľadať v rodičovskom páre, odstrániť ich však býva takmer nemožné.
Z nedostatkov vo výžive ide zvyčajne o nevhodné zloženie kŕmnej dávky alebo deficit niektorých živín v krmive. Pri jednostrannom podávaní zrnín chýba v kŕmnej dávke napríklad vitamín A, pomer vápnika a fosforu je nevyrovnaný. Takýto deficit vedie k pŕchnutiu, hrubnutiu kože, ochoreniam kostí, postihnuté môžu byť pečeň i obličky hydiny. Nedostatok jódu pri jednostrannom kŕmení obilím narušuje činnosť štítnej žľazy, ktorá potom neprodukuje dostatok hormónov potrebných na normálny metabolizmus v tele. Vtáky majú sklon k tučneniu, trpia dýchavičnosťou, perie im rastie pomaly, je bez lesku a vypadáva. Pomerne známe v chovoch sliepok, zriedkavejšie pri morkách a vodnej hydine je takzvané perožrútstvo . Vyvoláva ho, pravdepodobne, komplex príčin (deficit bielkovín, vitamínov alebo minerálnych látok v krmive; stresy; genetické predispozície; kožné parazity; zlozvyk).
Aj nevhodné ustajnenie, keď sú operence v špinavom a preplnenom výbehu, v úzkej voliére alebo v malej klietke, poškodzuje perie. V tomto prípade je riešenie pomerne jednoduché: zvieratám treba vytvoriť lepšie podmienky.
Stres je častou príčinou straty peria pri papagájoch, ktoré trpia samotou. Postihuje tiež hydinu v preplnených priestoroch (kanibalizmus).
Parazitárne ochorenia sa výrazne podpisujú na celkovom zdravotnom stave a úžitkovosti vtáctva. Stav peria môže prezradiť prítomnosť vonkajších alebo vnútorných parazitov.
Plesne vyvolávajú najčastejšie silné svrbenie pod krídlami.
Vzhľad peria mnohé prezradí. Keď sa zmení jeho hustota a kvalita, stráca lesk, odstáva alebo zostáva našuchorené, je to signál, že v chove sa vyskytol problém, ktorý treba riešiť.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ