Dulám najlepšie vyhovujú hlboké, živinami bohato zásobené stredne ťažké pôdy v teplých polohách. Ťažké a piesčité pôdy sú vhodné len vtedy, keď pri výsadbe nešetríme kompostom. Zákrpky dúl sa vrúbľujú spravidla na hloh obecný. Pri vysádzaní treba dbať na to, aby sa miesto vrúbľovania nedostalo do zeme. Duly možno pestovať aj ako pravokorenné kry. Najosvedčenejšie sú odrody zo zahraničia, napríklad Vranja, Wudonia a Bereczki. Plody odrody Vranja pripomínajú tvarom hrušky, plody odrody Wudonia sú podobné jablkám.
Stromom, ktoré chradnú a ich kmeň primerane nehrubne, pomôžeme zvislými zárezmi do kôry. Príčinou môže byť stvrdnutie kôry. Na severnej strane urobíme hrotom ostrého noža 20 až 25 centimetrov dlhé zárezy, vedené zhora nadol. Prerežeme iba borku a vrchnú (zelenú) kôru. Rez nesmie siahať až k drevu.
Ak chceme pestovať cyklámeny aj po odkvitnutí, rastliny čo najlepšie zalievame. V tomto období im vyhovuje chladné a svetlé stanovište. Ak cyklámenom žltnú listy, doprajeme im oddych a zálievku postupne zmenšujeme. Rastliny prestaneme úplne zalievať až vtedy, keď odumrú všetky listy. Hľuzy necháme bez zálievky do jesene, potom vypučia.
Levanduľa lekárska potrebuje humózne pôdy s vyšším obsahom vápnika. Neprospieva jej hnojenie čerstvým maštaľným hnojom, preto musí organickú hmotu dostávať vo forme kompostu alebo dobre odležaného maštaľného hnoja. Vysádzame ju na slnečné, teplé a v zime chránené miesto. Na jednom stanovišti sa pestuje päť až šesť rokov. (pav)