Šalátovky poľné pestujeme na väčších plochách z priameho výsevu.
FOTO - ARCHÍV
Uhorky môžeme pestovať z priamej sejby a z predpestovaných priesad. Nakladačky získavame väčšinou z priameho výsevu. Aj šalátovky poľné pestujeme na väčších plochách z priameho výsevu. Z priesad pestujeme uhorky v menej priaznivých podmienkach a na menších plochách.
Ak chceme pripraviť priesady, dávame 2 až 3 semená do črepníkov alebo zakoreňovačov. Rastliny udržujeme pri teplote 18 až 25 stupňov cez deň a 18 až 20 stupňov cez noc. Otužené priesady vysádzame v polovici mája do sponu 1,0 až 1,2 metra x 0,3 až 0,4 metra.
Nakladačky sejeme do dvojriadkov v spone 1,0 až 1,2 + 0,2 až 0,3 x 0,1 až 0,2 metra. Optimálny počet rastlín je 7 až 8 kusov na štvorcový meter. Odporúča sa siať v niekoľkých intervaloch, aby sa rozložili zberové práce. Pri sejbe má byť teplota pôdy aspoň 15 stupňov, vtedy uhorka vzíde za 7 až 10 dní. Termín sejby u nás býva od polovice apríla do začiatku mája. Šalátovky sejeme v podobnom termíne ako nakladačky.
Uhorky bývajú v posledných rokoch silne napádané plesňou uhorkovou, ktorá ničí rastliny, skracuje zberové obdobie a znižuje úrodnosť. V značnej miere možno tomuto predísť pestovaním uhoriek (aj nakladačiek) na opore. Tento systém sa nazýva Vertico. Vyžaduje si viac práce, ale poskytuje zdravšie rastliny, vyššie a kvalitnejšie úrody. Predpokladom úspechu je pravidelná závlaha podmokom alebo kvapková závlaha a dobrá výživa. Podľa spôsobu pestovania uplatňujeme mulčovanie pôdy a prikrývanie rastlín ako pri cukrovom melóne.
Pri tradičnom spôsobe zavlažujeme poľné uhorky dva- až trikrát od vzchádzania do rozvetvenia a tri- až päťkrát od vytvárania plodov až do konca zberu. Kritické obdobie je 30 až 40 dní po vzídení, teda medzi kvitnutím a zberom. Vtedy treba zavlažovať v dávke aspoň 40 milimetrov. Tekvíc je veľa typov Rozoznávame tekvice špargľové, cukety, na pečenie, kŕmenie, patizón, zimné a podobne. Väčšinou majú plazivú byľ, ale môžu byť aj kríčkové. Pestujú sa z priesad i z priamej sejby. Z priesad ich pestujeme len v malých množstvách. Na predpestovanie priesad volíme siatie do črepníkov alebo zakoreňovačov s priemerom 80 x 80 milimetrov. Do každého črepníka dáme v polovici apríla tri semená. Po vzídení necháme jednu životaschopnú rastlinu dorásť na priesadu, ktorú vysadíme v polovici mája. Tekvice väčšinou pestujeme z priamej sejby do voľnej pôdy v poslednej dekáde apríla. Výsev robíme do sponu 1,5 x 0,8 až 1 meter alebo 2,0 x 0,5 metra po dvoch semenách a do hĺbky 23 až 30 milimetrov. Neskoré tekvice sejeme do sponu 2 x 1 meter. Po vzídení porast preriedime tak, že necháme v hniezde jednu rastlinu.
Počas vegetácie udržiavame porast v bezburinnom stave. Po vzídení a jednotení plečkujeme jeden- až dvakrát a aspoň raz okopávame. Tekvice dobre reagujú na závlahu. Veľkosť závlahovej dávky v mladom poraste je 10 až 20 milimetrov, neskôr do 30 milimetrov. Za vegetačné obdobie býva 6 až 8 závlahových dávok.
Doc. Ing. MAGDALÉNA VALŠÍKOVÁ, PhD.