Keď som sa pred deviatimi rokmi vydávala, videla som svojho manžela prvý raz "poriadne pod parou". Nerobila som z toho vedu, veď svadba je výnimočný deň. Za deväť rokov manželstva som však už takýchto situácií zažila viac. V podstate každá oslava či návšteva u priateľov sa končí rovnako - manžel odchádza podnapitý. Niekedy má pocit, že potrebuje ešte viac a nalieva si aj doma. Zdá sa mi, že sa to zhoršilo približne za posledné dva roky. Najhoršie je, že v takom stave je velikášsky, niekedy aj agresívny a keď mu to vyčítam, začne byť ľútostivý. Nepije však stále, úplne bez alkoholu vydrží hocikedy aj dva-tri týždne, inokedy si však naleje, len čo príde z roboty, vraj sa musí uvoľniť. Stále som to tolerovala, ale v poslednom čase mi vadí najmä zvyšujúca sa agresivita, ktorú potom vždy oľutuje a ospravedlňuje sa mi. A ešte horšie je, že niekedy synovi sľúbi, že s ním niekam pôjde, ale potom "ocka bolí hlava". Hoci jeho pitie nejako výrazne neprevyšuje pomery v celej jeho rodine, myslím si, že by mal so sebou začať niečo robiť. Už som mu to viackrát povedala, ale on si myslí, že to preháňam a som precitlivelá, že on nie je žiadny alkoholik.
Napriek tomu som sa rozhodla, že si aspoň zistím, čo by som mohla v našej situácii urobiť.
Myslíte si, že manžel naozaj nie je alkoholik? Ako by som ho mohla prehovoriť, aby sa išiel liečiť? Funguje v takýchto prípadoch napríklad vyhrážanie sa rozvodom? Na koho by sme sa mali obrátiť, ak by súhlasil? Mohli by ho vziať na liečbu, aj keď nebude súhlasiť? Ako dlho liečba trvá? Aké sú jej výsledky? Dá sa to utajiť v práci? Kde sú zariadenia na liečbu alkoholikov? Hradí to poisťovňa? Iveta
Milá Ivetka,
pokúsim sa vám na priestore, ktorý mám vymedzený, odpovedať na vaše otázky, ktorých je pomerne dosť. Váš problém určite nie je ojedinelý, ale zdá sa, že zatiaľ nemáte o tom informácie. Z opisu správania vášho manžela nemôžem stanoviť diagnózu, je to neetické a neodborné, rozhodne to, čo ste opísali, je dôsledkom problémov, ktoré spôsobuje nadmerné užívanie alkoholu (strata zodpovednosti, agresivita, striedanie nálad).
Presné stanovenie diagnózy vám dajú odborníci v centrách pre liečbu drogových závislostí alebo v odborných A-T ambulanciách.
Aj závislosť, ako aj iné ochorenia, môžeme liečiť, ak k nám príde pacient dobrovoľne a chce s tým niečo robiť. Tu je však váš problém - váš manžel si nemyslí, že má problém. Obráťte preto situáciu, a nechajte, nech prevezme zodpovednosť za seba, za svoj život sám. Povedzte mu, že vy máte problém s ním ako pijúcim žiť, že ste sa obrátili na odborníkov a ponúkate mu možnosť, ako problém, ktorý vidíte, riešiť. Nevyhrážajte sa rozvodom, ak to nemyslíte vážne, to nefunguje, ale nerobte nič preto, aby ste jeho problémy zakryli. Neospravedlňujte jeho správanie a problém pred rodinou či zamestnávateľom. Nechajte to na neho samého, ale ak znova začne piť, ponúkajte mu možnosť liečby nie ako trest, ale ako možnosť.
Najlepšie je, ak sa obráti na Centrá pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ), ktoré sú vo väčších mestách. Sama by som odporúčala centrum v Bratislave na Hraničnej ulici 2.
Manželovi treba povedať, že liečba môže byť ústavná, ale aj ambulantná, pričom rozhodne dodržiavame ochranu údajov. Liečba je hradená poisťovňami, je to predsa diagnóza, nie charakterová chyba. CPLDZ sú v Bratislave, Banskej Bystrici, na Prednej Hore, v Nitre, Košiciach, Žiline. Niekde majú ambulantné programy, niekde len hospitalizačné, a niektoré, ako napríklad v Bratislave, majú všetky programy potrebné na liečbu závislostí. Úspešnosť liečby závislostí od alkoholu je aj v ambulantnom, aj v ústavnom programe vysoká.
Dúfam, že sa mi podarilo aspoň čiastočne odpovedať na vaše otázky, ak by ste potrebovali niečo viac, pozrite si webovú stránku www.drogy.sk .
Prajem vám veľa trpezlivosti.