Odrádzali nás, že je to samovražda, hovorí šéf VLKa

Keď v roku 1997 ponúkol istý Prešovčan na predaj viac ako 21 hektárov lesa v Čergovskom pohorí, členovia Lesoochranárskeho zoskupenia VLK z Tulčíka dlho neváhali. Rozhodli sa zachrániť jednu z posledných lokalít s prirodzeným jedľovo-bukovým porastom ...

Náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč (v popredí) sa predsa len dočkal. Po piatich rokoch bojov s úradmi včera otvorili prvú súkromnú prírodnú rezerváciu Vlčia. Na slávnostnom akte nemohol chýbať Jurajov neodmysliteľný sprievodca a priateľ, československý vlčiak (kríženec vlka a nemeckého ovčiaka) Skukam. FOTO ČTK - STANISLAV BAČENKO

Keď v roku 1997 ponúkol istý Prešovčan na predaj viac ako 21 hektárov lesa v Čergovskom pohorí, členovia Lesoochranárskeho zoskupenia VLK z Tulčíka dlho neváhali. Rozhodli sa zachrániť jednu z posledných lokalít s prirodzeným jedľovo-bukovým porastom na Slovensku, ktorého vek odhadovali na stodvadsať rokov, a vytvoriť prvú súkromnú prírodnú rezerváciu v strednej Európe. Problém bol, ako inak, v peniazoch. Majiteľ ponúkol les za 3,2 milióna korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Nemali sme v podstate ani halier, ale dostali sme bláznivý nápad. Čo keby sme symbolicky predávali stromy? Každý majiteľ, ktorý by prispel aspoň tisíckou, by mal v budúcej rezervácii ten svoj. V roku 1997 sme vyhlásili akciu Kúp si svoj strom. Majiteľa sme presviedčali, aby les predal na splátky. Chvalabohu súhlasil," spomína náčelník lesoochranárov Juraj Lukáč.

Vo februári 1998 podpísali s majiteľom kúpno-predajnú zmluvu. Veľa známych ich odrádzalo. Považovali to za samovraždu. Vraj, kto dnes dá tisíc korún neznámym ľuďom za akýsi strom kdesi v lese. Napriek tomu rozbehli kampaň. Záujem ľudí prekvapil aj ich. Do konca apríla toho istého roku zozbierali okolo pol milióna korún.

Pomohli významné osobnosti, ktoré si kúpili svoj strom - Jaromír Nohavica, Jožo Ráž, filozof Erazim Kohák, Václav Havel má na Čergove dva stromy, jedenásť stromov kúpil známy ochranár dažďových pralesov John Seed z Austrálie. "Majiteľom stromu sa stalo dokonca nenarodené dieťa. Kúpili mu ho rodičia, mladí manželia z Belgicka. Zaujímavý je príbeh mladomanželov z Česka. Priatelia im kúpili strom a mapku. Na svadobnej ceste boli v čergovskom lese."

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka tomuto nápadu sa podarilo les splatiť. Poslednú splátku pôvodnému majiteľovi vyplatili vo februári 2002. Do zbierky sa zapojilo 1200 ľudí z 18 krajín.

Oveľa zložitejšie bolo vybojovať vyhlásenie územia za súkromnú prírodnú rezerváciu.

"Krajský úrad v Prešove nevydal súhlas, lebo niektoré časti lokality údajne neboli majetkovoprávne vyrovnané. My sme mali papiere v poriadku. Skôr sa nám zdalo, že sú za tým iné záujmy," vysvetľuje náčelník.

V rezervácii by mal platiť prísny zákaz ťažby či akéhokoľvek zásahu do jeho prirodzeného vývoja. "Lesy na Slovensku sa doslova drancujú. Vieme, že dnes sa bežne holorubne ťaží v národných parkoch, hospodárska ťažba sa plánuje dokonca v rezerváciách s najvyšším stupňom ochrany. Chceme tomu zabrániť aj občianskymi iniciatívami, ako bola zbierka Kúp si svoj strom."

SkryťVypnúť reklamu

Po piatich rokoch sa lesoochranári dočkali. Včera otvárali prvú súkromnú prírodnú rezerváciu s názvom Vlčia.

Ako je to v zahraničí

Ochranárske organizácie skupujú územia aj v iných krajinách, ale nie je to úplne bežné. Najznámejšou je americká Nature Conservancy, ktorá v Spojených štátoch vykúpila viac ako 500 000 hektárov pôdy. Anglický National Trust vykúpil štvrtinu celého britského pobrežia.

Slovenský Vlk sa zameriava výlučne na lesy a symbolický predaj stromov - Kúp si svoj strom - a vytváranie tzv. bezzásahových lesov (v Európe je to podobné v nemeckom Národnom parku Bavorský les, kde rezerváciu vyhlásil štát). Slovenským príkladom sa inšpirovali českí ochrancovia prírody a vykúpili les s rozlohou 4,2 hektára na slovensko-českej hranici v pohorí Bílé Karpaty. Český zákon o ochrane prírody na rozdiel od slovenského, neumožňuje pozemok vyhlásiť za súkromnú prírodnú rezerváciu.

SkryťVypnúť reklamu

(zdroj: www.wolf.sk )

Súkromná prírodná rezervácia Vlčia

* Na ploche 21,24 hektára rastie takmer 12 000 stromov, väčšinou bukov, javorov a jedlí.

* Vek porastu sa odhaduje na 100 rokov.

* Najstaršie stromy majú okolo 125 rokov, dosahujú výšku až 36 metrov.

* Na území rezervácie sa bežne vyskytujú vzácne šelmy - rys, vlk, medveď.

* V rezervácii je prísny zákaz ťažby dreva a akýchkoľvek ďalších zásahov do ich prirodzeného vývoja. Ochranári tým sledujú zabezpečiť stabilitu lesných porastov, ktoré sú schopné aj v prípade kalamity či napadnutia škodcami samoregulácie a obnovy prírodnými evolučnými procesmi.

(sen)

Čo znamená súkromná rezervácia

Nemôže sa v nej ťažiť drevo ani poľovať, nemôže slúžiť na žiadne hospodárske účely, je maximálne chránená.

SkryťVypnúť reklamu

Keď je územie vyhlásené za súkromnú prírodnú rezerváciu, ťažbu nemôže povoliť ani majiteľ rezervácie. Zákaz ťažby dreva je zapísaný v katastri ako tzv. ťarcha, čiže aj keby v budúcnosti niekto kúpil toto územie, kupoval by to so zákazom ťažby.

V rezervácii sa nebude chrániť napríklad len jeden druh živočícha alebo rastliny, ale všetky prírodné evolučné procesy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu